Intel představil Xeon E7-8894 v4, svůj nejvýkonnější a také nejdražší procesor

Novinka disponuje 24 jádry, 60MB cache a taktem 3,4 GHz. Masivnímu výkonu odpovídá i neméně působivá cenovka – nový Xeon bude stát téměř 9 tisíc dolarů.

Intel představil Xeon E7-8894 v4, svůj nejvýkonnější a také nejdražší procesorSpolečnost Intel představila svůj zatím nejvýkonnější serverový procesor Xeon E7-8894 v4, který nabídne 24 jader a 60MB cache a dokáže pracovat o taktu až 3,4 GHz. Intel uvádí, že v jeho portfoliu nenajdete rychlejší čip.

Tomu odpovídá i cena, která činí 8 898 dolarů. Intel nenabízí nic rychlejšího a také nic dražšího. Cena nového procesoru výrazně překonává i model Xeon Phi 7290F pro superpočítače. Ten stojí „jen“ 6 401 dolarů.

Xeon E7-8894 v4 je postavený na architektuře Broadwell a je určený k nasazení v kriticky důležitých serverech v datacentrech finančních nebo retailových společností, které si nemohou dovolit selhání své IT infrastruktury.

Tomu odpovídá i výbava, kterou v běžných serverových procesorech nenajdeme. Nový Xeon například nabídne diagnostické funkce, které umožní najít a opravit případné chyby a problémy, aniž by spadl celý server.

Vysoká cena odpovídá i pozici Intelu, který drží 90 % trhu serverových procesorů a může si proto dovolit nasadit tučné marže. High-endové modely, jakkoliv vyráběné v omezeném množství, tvoří velkou část zisku společnosti.

Intel chce v roce 2017 uvést i další pokročilé procesory, například Knights Mill určený pro strojové učení nebo Lake Crest, který v sobě bude mít integrovaný samostatný čip s technologií získanou akvizicí Nervana Systems.

Intelu však během letošního roku přibude nová konkurence v podobě AMD. To se vrací do segmentu serverových procesorů s novou řadou modelů Naples postavených na architektuře Zen. Tyto procesory nabídnou až 32 jader a AMD s nimi může cílit například na cloudové poskytovatele.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře