Intel představil řady procesorů Whisky Lake a Amber Lake s důrazem na konektivitu

Nově představené řady nabídnou celkem šest modelů procesorů posílených o technologie pro lepší a rychlejší bezdrátové připojení. Z hlediska výkonu a architektury však odbornou veřejnost příliš neoslnily.

Intel představil řady procesorů Whisky Lake a Amber Lake s důrazem na konektivituSpolečnost Intel představila dvě nové série mobilních procesorů. Platformy s označením Whisky Lake a Amber Lake stále spadají do současné osmé generace řady Intel Core a podle výrobce kladou důraz především na lepší konektivitu.

Nové řady, které každá zahrnují po jednom modelu řad i3, i5 a i7, by se mohly objevit v prvních noteboocích a hybridních tabletech již během letošního září. Kromě optimalizace pro Wi-Fi mají nabídnout také 10% nárůst výkonu oproti předchozí sérii Kaby Lake.

O konektivitu se postará technologie Intel Wireless-AC 160MHz, která by podle Intelu mohla motivovat výrobce k zabudování podpory LTE do základní výbavy nových zařízení. Čipy dále počítají s podporou DDR4/LPDDR3 pamětí a rozhraní DisplayPort nebo Thunderbolt 3.

Příležitost pro AMD?

Nutno dodat, že nové procesory mezi komentátory způsobily pozdvižení... obočí. V zásadě totiž jde již o třetí variaci na 14nm architekturu Skylake z roku 2015, zatímco plnohodnotný nástup pokročilejší 10nm architektury Cannon Lake přijde (nejdříve) v roce 2019.

Z toho musí mít radost konkurenční AMD, které se – na rozdíl od Intelu – v poslední době velmi rádo chlubí svou produktovou mapou. Výrobce již nyní disponuje druhou generací čipů Ryzen se 12nm architekturou a v roce 2019 chce navíc začít vyrábět ještě jemnějším 7nm procesem.

Intel zatím více hovořil o řadě Whisky Lake, ale úspěch by mohly sklidit spíše upozaděné čipy Amber Lake, které se zřejmě objeví v úsporných zařízeních s pasivním chlazením. Na to, jak si nové série povedou a nakolik uspokojí uživatele, si však musíme ještě chvíli počkat.

Specifikace nových procesorů Whisky a Amber Lake

Intel Whisky/Amber Lake

Zdroj: Intel, IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře