Intel představil procesory Atom C3000 pro sítě, úložiště a internet věcí

Nová řada úsporných procesorů nabídne až 16 jader a pokročilé funkce včetně RAS. Novinky mají najít uplatnění ve výkonnostně nenáročných zařízeních a zcela zapadají do široké strategie Intelu, který chce dostat své procesory do všech segmentů trhu.

Intel představil procesory Atom C3000 pro sítě, úložiště a internet věcíProcesory řady Intel Atom byly dosud známé především jako levné a úsporné modely pro mobilní zařízení. To se však změní díky nově představené řadě Atom C3000, která nabídne modely disponující až 16 jádry a řadou pokročilých funkcí.

Nové Atomy mají najít uplatnění zejména v úložištích, síťovém hardwaru a internetu věcí. Tyto typy zařízení nejsou příliš náročné na výkon, což z úsporných Atomů činí vhodné kandidáty. Díky vyššímu počtu jader si zároveň poradí s větším objemem dat.

Překvapivé je, že modely řady C3000 disponují funkcemi RAS (reliability, availability, serviceability), kterými jsou obvykle vybaveny vyšší modely serverové řady Xeon. Tyto vlastnosti umožňují opravovat chyby za provozu a slouží jako prevence „spadnutí“ daného zařízení.

Nové Atomy plně odpovídají široké strategii Intelu, která má za cíl pokrýt kompletní ekosystém ICT včetně internetu věcí a dalších nových segmentů. Součástí strategie jsou nově například i drony s 3D kamerami.

Řada C3000 nahradí předchozí generaci C2000, která se nedávno „proslavila“ coby příčina selhání síťových zařízení od Ciska a Juniperu. Oba výrobci odmítli vadnou součástku jmenovat, ale HPE se později prořeklo, že se jedná právě o procesory C2000.

Kromě nových Atomů Intel představit výkonnější také procesory Xeon D-1500 pro úložiště a síťový hardware, které vyžadují rychlejší práci s daty. Díky integrovaným technologiím mají tyto procesory dosahovat propustnosti až 40Gb/s.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře