Intel oznámil desktopový osmijádrový procesor Core 4. generace i výroční Pentium

Společnost Intel představila plán novinek pro desktopy včetně nového procesoru Intel Core 4. generace o 8 jádrech a 16 vláknech z edice Extrem, nových procesorů Pentium a čipů s grafikou Iris Pro pro stolní PC.

Intel oznámil desktopový osmijádrový procesor Core 4. generace i výroční PentiumNa konferenci Game Developers představila společnost Intel roadmapy nových vylepšení procesorů pro stolní počítače. Intel v desktopech vidí i další budoucnost, především díky rozšiřování platforem All-in-One a mini PC (aka Intel NUC).

Desktopová divize společnosti Intel v posledním kvartálu roku 2013 oproti předchozímu roku zaznamenala nárůst objemu o 7 procent.

Hlavní představení novinky jsou určeny pro nadšence (enthusiasts). Jde o odemknutou verzi procesoru Intel Core čtvrté generace s kódovým značením „Devil’s Canyon”. Na trhu by se měla objevit v polovině roku 2014.

Přinese lepší termální rozhraní a lepší materiály v okolí CPU, což by mělo vést k nárůstu výkonu a větším možnostem taktování. Podle neoficiálních informací by mohl standardně nabídnout frekvenci kolem 4 GHz s možností přetaktování (a chlazení vzduchem) na 5 GHz.

Vlajkovou lodí extrémní edice bude osmijádrový procesor Intel Core Extreme Edition o 16 vláknech, který společnost uvede ve druhé polovině roku 2014. Podporovat bude nový paměťový standard DDR4 a bude vyžadovat nový chipset X99.

Intel Pentium slaví letos 20 let. Při této příležitosti výrobce vydá výroční edici procesoru, který obsahovat odemknuté multiplikátory pro vyšší počet jader i paměťové frekvence. Podporovat bude čipové sady řady 8 i 9.

Vedle toho Intel potvrdil plány na uvedení odemknutých desktopových verzí chystané páté generace Intel Core (Broadwell – 14nm technologie) s grafikou Iris Pro.

Intel věří v budoucnost desktopu

Rostoucí nabídka nových designů desktopů a adekvátně reagující poptávka přesvědčuje Intel o budoucnosti těchto form-factorů.

Svými referenčními řešeními podporuje partnery ve vývoji nových desktopů od mini PC, které kromě obývacích pokojů naleznou využití např. v kioscích, přes plně vybavené herní systémy Steambox (PC se Steam OS), až po přenosné počítače typu All-in-One.

Na základě techto nových designů uzavřel Intel partnerské dohody se softwarovými výrobci, kteří dodají na trh multiuser a multitouch (MU/MT) aplikace. Jde například o hry nebo vzdělávací tituly vhodné pro velikost a možnosti dotykového ovládání počítačů typu All-in-One. 

Intel rovněž představil referenční design přenosného AIO s názvem „Black Brook,” tenký a lehký počítač, na kterém lze pracovat kdekoliv v domě. Systém je vybaven integrovanou kamerou Intel RealSense 3-D, sadou čtyř mikrofonů, prémiovým audiem a displejem s FullHD rozlišením.

Pro zvýšení uživatelské přívětivosti Intel v průběhu roku 2014 uvede technologii Ready Mode (součást základních desek), která v kombinaci se softwarovými tituly třetích stran dodá PC schopnost při minimální spotřebě provádět aktualizace nebo také synchronizace a ukládání pořízených fotografií.

 

Zdroj: Intel
Úvodní foto: Intel

Komentáře