Intel oficiálně představil pět procesorů s grafickými jádry AMD Radeon Vega

Pětice nových modelů řady Intel Core i5 a i7 je vybavena zakázkovými GPU AMD Radeon RX Vega M a může se stát vítanou střední cestou mezi notebooky s integrovanou a diskrétní grafikou.

Intel oficiálně představil pět procesorů s grafickými jádry AMD Radeon VegaTo, že Intel se chystá uvést na trh nové procesory Intel Core vybavené grafickými jádry od AMD, nebylo žádným tajemstvím a odborná veřejnost dychtivě čekala na detaily. Výrobce je nyní konečně dodal a vypadá to velmi zajímavě.

Dosud platilo celkem jednoduché pravidlo: kdo chtěl notebook na nenáročné úlohy, pořídil si model s integrovanou grafikou, a ten kdo chtěl výkonnější stroj, sáhl po modelu se samostatnou kartou. Výsledek spolupráce Intelu a AMD má potenciál tuto situaci změnit.

Pětice nových modelů se mezi sebou liší kmitočtem, přítomností podpory vPro a variantou GPU. Dodejme, že kromě jader od AMD všechny disponují také integrovanou grafikou Intel HD 630, která poslouží pro zpracování méně náročných úloh.

Šlapání na paty sestavám s diskrétní grafikou

Pět čipů Intel Core i5 a i7 s grafickými jádry AMD Radeon RX Vega M nabídne úctyhodný výkon, který podle Intelu v benchmarku 3DMark porazí sestavu s procesorem Core i7-7700HQ a samostatnou grafickou kartou Nvidia GTX 1060 Max-Q.

To sice neznamená, že jsou nové procesory obecně výkonnější než sestavy s diskrétní grafickou kartou, ale přinejmenším se jim v některých ohledech přibližují a ve vybraných parametrech je mohou i překonat. V anglosféře se tomu říká gamechanger.

Zároveň se zdá, že si AMD možná prokázalo medvědí službu. Nové procesory jsou totiž podle dostupných informací o poznání výkonnější než jeho vlastní sestavy s procesory řady Ryzen. Na druhou stranu však u nových modelů zatím neznáme ceny.

Technické parametry nových procesorů

Technické parametry nových procesorů

Zdroj: Intel

Dell, HP i Intel již chystají nové sestavy

Intel se nechal slyšet, že se nové procesory jako první objeví v noteboocích od Dellu a HP. Více toho Intel neprozradil, ale dá se očekávat, že si oba výrobci nenechají ujít příležitost představit své modely na veletrhu CES, tedy v nejbližších dnech.

Novinky se kromě toho objeví také ve dvou miniPC Intel NUC Hades Canyon, které se objeví na trhu koncem března. Jejich ceny budou začínat na 799 a 999 dolarech a nejvyšší konfigurace mají být o zhruba 350 dolarů dražší.

Jelikož zatím neznáme ceny samotných procesorů ani notebooků, ve kterých se budou nacházet, do skládačky stále chybí několik dílků. Je však zřejmě bezpečné říci, že se na trhu objeví zlatá střední cesta mezi modely s integrovanou a diskrétní grafikou. Přinejmenším ve výkonu a možná i v ceně.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře