Intel nespí, představil novou generaci serverových procesorů Xeon Scalable

Nová generace serverových procesorů od Intelu má představovat největší mezigenerační posun za poslední desetiletí. Nezměnily se jen samotné čipy, ale celá platforma, na které jsou postaveny, aby bylo vyhověno potřebám moderních výpočetních úloh.

Intel nespí, představil novou generaci serverových procesorů Xeon ScalableSpolečnost Intel představila Xeon Scalable, nové procesory pro datacentra, které podle výrobce představují největší mezigenerační skok za posledních deset let. Nové Xeony mají být o 65 % rychlejší než předchozí generace.

Řada Xeon Scalable nabídne modely s 8 až 28 jádry a Intel uvádí, že při jejich vývoji kladl důraz nejen na výkon, ale také na škálovatelnost, agilitu a zabezpečení pro moderní výpočetní úlohy.

Procesory si mají poradit s virtualizací, agilními sítěmi nebo HCP. Současně mají naplnit potřeby uživatelů spojené s „megatrendy“ v podobě cloudu, umělé inteligence a analýzy velkých dat.

Podle Scotta Millera z World Wide Technology nepředstavují nové Xeony aktualizaci procesoru, nýbrž celé platformy, která poskytne uživatelům škálovatelnost a optimalizaci procesů, což umožní zpracovávat větší objem úloh než kdy předtím.

Uvedení nových procesorů přišlo v pravou chvíli. Intel sice tomuto segmentu dominuje, ale konkurence nespí. Není tomu například ani měsíc, co AMD představilo nové serverové procesory Epyc 7000 .

Ty jsou postaveny na slibné platformě Zen a AMD nezastírá své ambice poprat se o tržní podíl v oblasti datacenter. Nutno dodat, že koncový zákazník bude mít z obnoveného konkurenčního boje pouze prospěch.

Z pohledu Intelu si sice zatím nic neděje, ale aktivity AMD napovídají, že není radno usínat na vavřínech. Procesory Xeon Scalable však ukazují, že je výrobce zřejmě vzhůru.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Intel

Komentáře