Intel definoval základní vlastnosti notebooků budoucnosti

Vždy připravený, nabízející dlouhou výdrž a stabilní výkon. Tak má podle Intelu vypadat ultrabook splňující podmínky nutné pro zařazení do Project Athena. Společnost reaguje na neustále sílící model zakázkové ekonomiky.

Intel definoval základní vlastnosti notebooků budoucnostiZástupci společnosti Intel přiblížili vizi projektu Athena, jenž se soustředí na budoucí vývoj tenkých a lehkých notebooků. „Mění se způsob využívání notebooků i požadavky na parametry,“ uvedl Sudha Ganesh, ředitel hodnocení systémů a řešení.

Hlavní inženýr Intelu Phil Corriveau dodal, že v současném světě se stále více prosazuje zakázkový model ekonomiky, kdy si společnosti najímají externí pracovníky namísto stálých zaměstnanců. S tím souvisí i stoupající požadavky na mobilitu.

Lidé nepracují jen v kanceláři, ale i v kavárnách, doma či ve vlaku,“ vysvětluje Corriveau. „Tito uživatelé zároveň vyžadují stejné funkce a stejný výkon svých počítačů nehledě na to, kde se zrovna nacházejí.“

Tři základní pilíře Atheny

Intel proto definoval tři klíčové pilíře pro Project Athena:

  • Zařízení musí být vždy připraveno k použití díky lepšímu připojení a bleskové autentizaci.
  • Výkon zařízení musí odrážet reálné pracovní podmínky.
  • Zařízení musí být schopné poskytovat stejný výkon jak na baterii, tak při zapojení do sítě.

Pro splnění těchto kritérií musí zařízení splňovat několik požadavků. V rámci první fáze v roce 2019 budou muset zařízení certifikovaná projektem Athena disponovat procesorem Intel desáté generace, Thunderboltem 3, Wi-Fi 6 a splňovat konkrétní požadavky na rozměry s ohledem na mobilitu.

Později budou přidány i požadavky na RAM, SSD a větší konektivitu. Samozřejmostí má být konzistentní výkon i celodenní výdrž baterie. Budoucí zařízení s nálepkou Athena by měla zvládnout 25 hodin přehrávání videa v režimu letadlo s nízkým jasem displeje.

Chceme inovace, ne marketing

Aby zařízení získala verifikaci projektu Athena, budou muset splňovat celkem 57 požadavků, z nichž se 15 vztahuje k výkonu a 5 k baterii. Intel nicméně zdůraznil, že neplánuje z projektu Athena vytvořit certifikaci orientovanou na spotřebitele.

Project Athena je program zaměřený na inovace, nestane se z něj spotřebitelská značka,“ zdůrazňuje Josh Newman, viceprezident a generální ředitel segmentů pro mobilní inovace ve společnosti Intel.

Zpočátku budou přísné požadavky projektu Athena splňovat jen prémiová zařízení, Intel nicméně nevylučuje, že certifikaci získají i počítače z nižších cenových kategorií. Ještě v tomto roce by měla být představena zhruba desítka certifikovaných notebooků.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com

Komentáře