Intel Core Cannonlake budou nejméně o 15 % výkonnější než současná generace

Posun ve výkonu nových procesorů bude přinejmenším stejný jako mezi poslední a předposlední generací. Výrobce zřejmě bude mít zájem o jeho co nejvyšší zvýšení vzhledem k vysoké poptávce po silných herních sestavách a virtuální realitě. Svou roli mohou hrát i konkurenční procesory Ryzen od AMD.

Intel Core Cannonlake budou nejméně o 15 % výkonnější než současná generaceSpolečnost Intel vypustila první konkrétnější informace o chystané osmé generaci procesorů Intel Core s označením Cannonlake. Ta se objeví na trhu ve druhém pololetí letošního roku.

Konkrétní výsledky benchmarků budou sice zveřejněny až později, ale podle Intelu nové čipy nabídnou nejméně 15% zvýšení výkonu oproti současné sedmé generaci Kaby Lake.

Generace Cannonlake bude také první řadou čipů od Intelu vyrobených jemným 10nm procesem, zatímco předchozí tři generace byly vyráběny 14nm metodou. Intel tak dohání konkurenční AMD, jehož nové procesory Ryzen se chlubí 40% nárůstem výkonu a jsou rovněž vyrobeny 10nm procesem.

Zaměření na výkon je z hlediska výrobců procesorů na místě – trh PC se nachází v dlouhodobém útlumu a prakticky jediné kapsy růstu představuje segment gamingu, zejména výkonné sestavy schopné „utáhnout“ virtuální realitu.

Je proto možné, že se výrobci čipů opět soustředí na zvyšování frekvence. Tato praktika v posledních letech ustoupila přidávání počtu jader, neboť vyšší frekvence znamená vyšší spotřebu, vysoká poptávka po silném železe ji však může vrátit do popředí.

Samotnému Intel navíc plyne zisk zejména z nejvyšších modelů procesorů, především z řady Core i7, zatímco u úspornějších modelů jsou marže výrazně nižší. Otázkou zůstává, jak se situací na trhu zamíchá představení procesorů Ryzen. Očekávání jsou rozhodně vysoká.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Intel

Komentáře