Intel chystá procesory, které budou odolné proti chybám Spectre a Meltdown

Výrobce uvedl, že chce v průběhu letošního roku představit nové čipy, které budou mít zabudovaná opatření proti využití nedávno zveřejněných chyb na úrovni kernelu. Vyjádření však přináší více otazníků než odpovědí.

Intel chystá procesory, které budou odolné proti chybám Spectre a MeltdownSpolečnost Intel za sebou rozhodně nemá nejlepší vstup do nového roku a dá se očekávat, že vyřešení problémů spojených s chybami Spectre a Meltdown bude hlavním zájmem výrobce v nadcházejících obdobích.

CEO Brian Krzanich se nechal slyšet, že Intel během letošního roku uvede na trh procesory se zabudovanými opatřeními proti zmíněným chybám. Tento výrok však namísto úlevy přináší celou řadu otázek, na které zatím neznáme odpověď.

Tou první a největší je, kdy se tyto procesory objeví, a co to vlastně bude za modely. Ve hře je možnost, že půjde o „normální“ novou generaci Intel Core, ale vyloučit nelze ani uvedení aktualizovaných verzí starších čipů, zejména serverových modelů Intel Xeon .

Další otázkou je, nakolik se opatření proti chybám projeví do podoby a výkonu těchto procesorů. Dosavadní testy pouze ukázaly, že úprava firmwaru způsobuje zpomalení, ale vše záleží na typu úlohy a architektuře procesoru.

Na celkové hodnocení dopadu úprav je však zřejmě příliš brzy. Navíc není jasné, zda Intel do uvedení nových čipů nepřijde na nové řešení, které bude k výkonu šetrnější. Vzhledem k nedostatku informací lze bohužel jen spekulovat.

A když už spekulujeme, můžeme se zamyslet i nad tím, zda tyto nové čipy mají potenciál zvýšit prodej PC a serverů. Minimálně ve druhém případu tu určitá možnost je, neboť zvýšený výskyt kybernetických útoků vede podniky ke zvýšené opatrnosti.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Intel

Komentáře