Intel a Micron se chystají uvést na trh superrychlá SSD s technologií 3D XPoint

Technologie v sobě spojuje vlastnosti úložiště a operační paměti a slibuje až desetinásobné zvýšení rychlosti. Zatímco Micron bude cílit výhradně na podnikovou sféru, Intel doufá v rozšíření technologie i mezi počítačové nadšence. Jeho úložiště budou navíc kompatibilní s hardwarem od AMD.

Intel a Micron se chystají uvést na trh superrychlá SSD s technologií 3D XPointIntel jim bude říkat Optane, Micron je bude nazývat QuantX a v obou případech půjde o nová úložiště a paměti založené na technologii 3D XPoint, kterou obě firmě společně vyvinuly. Intel je chce dostat na trh ještě do konce letošního roku, Micron přibližně v polovině toho příštího.

Technologii 3D XPoint lze použít jak v SSD úložištích, tak v operační paměti, což z ní činí velmi univerzální platformu. Podle Intelu je navíc zatraceně rychlá - firmá uvádí, že oproti běžným flashovým úložištím a DRAM modulům pracuje až desetinásobně rychleji. Oproti DRAM navíc dosahuje desetinásobné hustoty.

Pokud jde o obchodní modely, přístupy obou firem se liší. Micron oznámil, že momentálně vybírá partnery působící v oblasti úložišť, jejichž prostřednictvím by dostal produkty QuantX na trh. Výhradním odbytištěm má být podniková sféra, především datacentra.

Intel se vydá stejným směrem, ale kromě toho se pokusí nové produkty nabídnout i počítačovým nadšencům, které by nemusela odradit extrémní cena odpovídající extrémní rychlosti.

Co víc, Intel se rozhodl neomezit kompatibilitu nových úložišť a pamětí, které tak budou fungovat i v počítačích vybavených hardwarem od konkurenčního AMD. To se chystá uvést pokročilý herní procesor Zen, přičemž spojení obou novinek se může příští rok stát velkým hitem v oblasti gamingu.

Intel zvolil strategii kompatibility i co se týče samotného nového hardwaru, který půjde připojit do konvenčních rozhraní přítomných na základních deskách.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © carroteater - Fotolia.com

Komentáře