Intel a Micron představily první SSD se čtyřbitovou pamětí

Technologický skok od pamětí typu TLC NAND ke QLC NAND zvýší hustotu SSD úložišť o 33 % a zřejmě výrazně zahýbe s globálními cenami těchto rychlých disků s potenciálem dostat je i do levnějších PC.

Intel a Micron představily první SSD se čtyřbitovou pamětíSpolečnosti Intel a Micron oznámily, že uvedou na trh první SSD úložiště obsahující paměť typu QLC NAND schopnou uložit čtyři bity do jedné buňky. Velmi zjednodušeně řečeno se jim tak podařilo dostat o třetinu více dat do disku stejné velikosti.

První SSD obsahovala jednotky schopné pojmout pouze jeden bit, později je vystřídala technologie MLC (Multi-Level Cell) schopná uložit dva a poté se objevila dnes již běžná technologie TLC (Triple-Level Cell), do které se vešly tři.

Intel a Micron neupřesnily, kdy přesně se disky s QLC dostanou na trh, ani kolik budou stát. Micron pouze představil ochutnávku v podobě modelu Micron 5210 ION určeného pro datacentra. Tento disk standardního formátu 2,5“ nabídne kapacitu až 7,68 TB.

Nejnovější skok v podobě QLC (Quad-Level Cell) NAND paměti vyskládané v 64vrstvé 3D struktuře přinese nejen vyšší hustotu úložišť, ale zřejmě také výrazné změny globálních cen SSD. Jak? Zatím těžko říct.

Lze však obecně očekávat, že komerční nasazení nové technologie sníží ceny SSD s předchozí generací pamětí typu TLC, a obratem lze očekávat, že si tato úložiště najdou cestu do levnějších modelů PC.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Micron

Komentáře