Česká datová centra vznikají jak pro hostingové služby, tak pro využití firemními zákazníky, kteří provozují informační systémy, cloudové služby a aplikace.
Altron uvádí, že v průměru vznikne v ČR každý rok jedno datové centrum s plochou nad 250 m2. Kromě toho podle dodavatele vzniká řada menších technologických prostor, ať již rekonstrukcí a rozšířením stávajících, nebo vytvořením úplně nových.
Do výstavby se promítají evropské dotace i potřeba provozovatelů modernizovat nebo rozšiřovat kapacity pro provoz ICT technologií.
Při chlazení je podle zjištění Altronu nejčastěji zvolen klasický přímý výpar, přičemž roste také podíl free-coolingu (vodního chlazení) zejména v souvislosti s požadavky na vyšší efektivitu a snížení ekologické zátěže.
Dostupnost a napájení podle kategorií TIER mezi prověřovanými datacentry nejčastěji připadá na základní stupeň (především u malých serveroven).
Z geografického hlediska jsou největší datová centra umístěna v Praze. Při zahrnutí dat z firemních i hostingových datových center lze odvodit, že největší vytížení zaznamenávají datacentra v Praze, Brně a dalších větších městech ČR, v nichž se soustředí i investice spolufinancované z EU fondů.
Datová centra se tak staví na zelené louce nebo rekonstrukcí stávajících prostor mimo hlavní zájem zákazníků. Růst využití v malých městech je tak pozvolnější než ve velkých městech.
Technologické trendy datových center v ČR:
- Datová centra jsou soustředěna především v Praze (62 %)
- Ročně přibyde nejvíce serveroven (od 20 do 40)
- Pro chlazení se nejčastěji využívá přímý výpar (DX - Direct Expansion)
- Průměrný výkon datového centra je do 250 KW (až 85 % datových center)
- Datová centra nejčastěji dosahují standardu TIER I (60 % všech datových center)
Více statistik naleznete v infografice:
Zdroj: Altron