IDC: Trh služeb veřejného cloudu v regionu CEE se za čtyři roky téměř zdvojnásobí

Silný růst regionálního trhu o pětinu ročně přinese zvýšení obratu z 1,28 miliardy dolarů v roce 2017 na 2,54 miliardy v roce 2021, to vše navzdory mírné přetrvávající nedůvěře ve svěřování dat třetím stranám.

IDC: Trh služeb veřejného cloudu v regionu CEE se za čtyři roky téměř zdvojnásobíNová prognóza společnosti IDC předpovídá silný růst trhu služeb veřejného cloudu v regionu střední a východní Evropy (CEE). Zatímco za rok má hodnota tohoto odvětví dosáhnout částky 1,28 miliardy dolarů, za rok 2021 to má být 2,54 miliardy, tedy bezmála dvojnásobek.

IDC uvádí, že dominantním typem služby ve sledovaném období bude software (SaaS) se 65,4% podílem v roce 2017, ale pouze 61,8% podílem v roce 2021. Cloudovou infrastrukturu (IaaS) a platformy (PaaS) čeká podle analytiků o něco svižnější růst než v případě softwaru.

Oblasti SaaS pak mají vévodit především aplikace, a to zejména systémy pro řízení zdrojů (ERM), systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) a aplikace pro spolupráci. Obsahové aplikace mají zase vykázat nejvyšší průměrný růst.

Příležitosti budou ve službách, průmyslu a bankovnictví

Analytici dále uvádějí, že největší příležitosti by měli poskytovatelé hledat v segmentech profesionálních služeb, procesní výroby a bankovnictví, které se v roce 2017 postarají o 38 % veškerých investic. Do roku 2021 pak mají nevíce narůst investice v segmentech procesní a diskrétní výroby (o 30,1, resp. 29,9 % ročně).

Pokud jde o velikost zákazníků, nejvyšší růst investic IDC očekává ve velkých (500 až 999 zaměstnanců) a největších (nad 1 000 zaměstnanců) podnicích. Nejdůležitějším segmentem sice stále zůstanou střední firmy (100 až 499 zaměstnanců), ale jejich podíl se má snížit ze 41,8 % v roce 2016 na 37,9 % v roce 2021.

Největším trhem v regionu bude Rusko, byť se má jeho podíl snížit za 37,3 % v roce 2016 na 34,6 % v roce 2021. Polsko, druhý největší trh, podle analytiků naopak čeká nejvyšší růst z celého regionu. Českou republiku zpráva bohužel konkrétně nezmiňuje.

V regionu přetrvává nedůvěra

IDC závěrem dodává, že ačkoliv mají investice v regionu růst zhruba stejně jako globální průměr, trh vykazuje jistou míru konzervatismu, který brzdí jeho rozvoj. Některá vedení firem disponujících velkými objemy citlivých dat se stále zdráhají tyto údaje svěřit do rukou třetí strany.

Na druhou stranu se však ve vertikálách najdou také „odvážlivci“, kteří se cloudu přestávají bát. IDC uvádí, že podobné organizace eviduje dokonce i ve velmi citlivém sektoru zdravotnictví, kde je zabezpečení údajů o pacientech bezmála posvátnou povinností.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře