IDC: Prodej tiskáren v západní Evropě ve 4. čtvrtletí 2013 mírně rostl

Podle analýzy společnosti IDC sice v západní Evropě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku rostl počet prodaných tiskáren, celková hodnota trhu ale klesla. Jaké jsou příčiny?

IDC: Prodej tiskáren v západní Evropě ve 4. čtvrtletí 2013 mírně rostlTrh tiskáren a multifunkcí v západní Evropě podle IDC zaznamenal v posledním čtvrtletí 2013 meziroční růst 5,5 % na množství a prodalo se celkově 6,94 milionu jednotek.

Výrazný tlak na cenu zařízení se podepsal na průměrné ceně za jednotku a hodnota trhu tak meziročně spadla o 7,4 % na 2,92 miliardy dolarů.

Celkový trend hodnotí analytici jako pozitivní a jak trh laserových, tak inkoustových tiskáren dosáhl minimálně v některých segmentech růstu. Inkoustovým tiskárnám se dařilo jak ve spotřebitelském (+8,6 %), tak ve firemním segmentu (+2,9 %).

Segment jehličkových tiskáren klesl meziročně o 32,7 % a segment specializovaných tiskáren pro etikety a obaly si polepšil o 30,3 %.

Rok 2013 na trhu tiskáren začal velmi slabým prvním čtvrtletím, postupně se však zotavoval, a nakonec tak zůstal na podobných číslech jako v roce 2012. Podle analytiků přetrvávají v některých státech ekonomické a politické problémy, takže výsledky se dívají pozitivně.

„Pozitivní výsledky v tomto čtvrtletí ukazují, že mnoho firem pokračuje v investicích do tiskových technologií a roste také celková důvěra v ekonomiku. Vznikají příležitosti jak pro výrobce, tak pro channel partnery a v roce 2014 dojde k celkovému růstu trhu,“ říká Phil Sargeant z IDC.

V Německu dosáhl trh ve čtvrtém čtvrtletí 2013 růst 2,7 % a to díky prodeji inkoustových tiskáren, který se zvýšil o 7 %. Laserových tiskáren se prodalo o 4 % méně než ve stejném období vloni. Ve Francii rostl počet prodaných jednotek o 8,6 % a dařilo se jak laserům, tak inkoustovým tiskárnám.

Ve Spojeném království se počet prodaných tiskáren meziročně zvýšil 13,4 %. O 14,7 % se zvýšil prodej inkoustových tiskáren, kterým se dařilo se zejména spotřebitelskému trhu.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: Canon

Komentáře