IBM vybuduje cloudová datacentra za 1,2 miliardy dolarů

IBM věří cloudu a chce mít jednotnou síť 40 datových center po celém světě.

IBM vybuduje cloudová datacentra za 1,2 miliardy dolarůJiž zřejmě nemůže být pochyb o tom, v čem vidí společnost IBM budoucnost. Firma oznámila svůj záměr investovat 1,2 miliardy dolarů do oblasti cloud computingu. Prostředky mají být použity na vybudování 15 nových datacenter po celém světě během letošního roku.

Jednotná globální síť

Celkový počet cloudových center IBM tak má vyrůst na 40, umístěných na všech kontinentech kromě Afriky a Antarktidy.

Nová centra mají být otevřena v Číně, Hong Kongu, Japonsku, Indii a Kanadě, dále pak v Londýně, Mexico City, Washingtonu a Dallasu. Cílem expanze je podle IBM urychlení vstupu na nové trhy s ohledem na narůstající poptávku po cloudových službách.

IBM plánuje i další centra v Evropě, Americe, Jižní Americe a Asii. V roce 2015 se údajně chystá expandovat také na Blízkém východě a v Africe.

Cloud jako dlouhodobá investice

Krok zapadá do dlouhodobější strategie společnosti. IBM v létě loňského roku akvírovalo společnost SoftLayer a vešekerá její cloudová datacentra. S letošní investicí pak má více než zdvojnásobit svou celkovou cloudovou kapacitu a sjednotit všechna centra do jednoho celku, poskytujícího služby pro veřejný i soukromý cloud.

Ty budou spadat především do kategorií IaaS (infrastruktura jako služba), PaaS (platforma jako služba) and SaaS (software jako služba). Globálního cloudu má využít i plánovaná komercionalizace projektu počítače Watson.

IBM odhaduje, že do roku 2020 vzrostou globální tržby z cloudu na 200 miliard dolarů ročně. V roce 2015 chce firma z cloudu utržit 7 miliard dolarů. V současnosti IBM nabízí přes sto cloudových SaaS řešení (software jako služba). Od roku 2007 společnost do cloudových iniciativ investovala v 15 akvizicích přes 7 miliard dolarů. IBM je rovněž držitelem 1 560 patentů v oblasti cloudových inovací. Prostřednictvím svého veřejného cloudu má denně zpracovávat přes 5,5 milionu klientských transakcí.

Zdroj: IBM
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře