IBM ve třetím kvartálu poklesly tržby o 3 %, ve strategických oblastech ale rostlo o 12 %

Zatímco v tradičních oblastech, jak jsou systémy a podnikové služby, se IBM nedařilo, v progresivních oblastech, jakými jsou cloud, analytika nebo bezpečnost, jeho výsledky slibně rostly. Tento jev je důsledkem pokračující transformace, která, zdá se, pokračuje podle plánu.

IBM ve třetím kvartálu poklesly tržby o 3 %, ve strategických oblastech ale rostlo o 12 %Zprávy o výsledcích IBM se již mnoho kvartálů nesou ve stejném duchu – celkové tržby klesají, ale klíčové oblasti rostou. Druhé čtvrtletí 2016 nebylo výjimkou, když se tržby společnosti snížily meziročně o 3 % a mírně přesáhly částku 20 miliard dolarů. Zisk pak poklesl o 29 % na 2,5 miliardy dolarů.

Klesaly také příjmy ze systémů, konkrétně o 23 % na 2 miliardy dolarů, stejně jako příjmy z globální divize služeb, které se ztenčily o 3 % na 4,3 miliardy. Mainframy řady z Systems pak přinesly o 40 % méně tržeb než o rok dříve.

Tyto ukazatele však IBM příliš netrápí, neboť jeho hlavním cílem je přeorientovat se na své „strategické imperativy“, což se očividně daří. Příjmy z cloudu, analytiky a bezpečnosti totiž ve druhém čtvrtletí celkově vzrostly o výrazných 12 % na 8,3 miliardy dolarů.

Cloudová řešení přinesla IBM o 30 % vyšší příjmy než o rok dříve, analytické nástroje o 4 %, řešení pro mobilitu o 43 % a bezpečnostní řešení o 18 %. Strategické oblasti za posledních 12 měsíců vygenerovaly celkem 31 miliard dolarů a tvoří již 38 % celkových příjmů IBM.

IBM si stanovilo za cíl buď dosáhnout do roku 2018 ročních příjmů ze „strategických imperativů“ ve výši 40 miliard dolarů nebo dosáhnout toho, aby tvořily 40 % všech příjmů. Při současném tempu růstu tento cíl byl splněn ještě dříve.

IBM v komentáři k výsledků za druhý kvartál vyzdvihlo vliv více než 20 akvizic, které provedlo během uplynulých 12 měsíců. V oblastech, do kterých firma takto expandovala, měla dosáhnout solidního růstu. IBM zároveň oznámilo záměr zvýšit investice do své kognitivní platformy Watson.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře