IBM představila nové servery Power Systems postavené na otevřené platformě Power8

IBM oznámila nové servery s procesory Power8. Spolu s členy OpenPower Foundation chce pomoci rozšíření těchto procesorů do dalších sfér IT. Google již na této platformě postavil první server.

IBM představila nové servery Power Systems postavené na otevřené platformě Power8
IBM uvedla nové servery Power Systems, které mají datovým centrům umožnit pracovat s rostoucími objemy dat až padesátkrát rychleji než předchozí systémy na bázi x86.

V květnu uvádí IBM na trh modely Power S812L, Power S814, Power S822L, S822 a S824.

Nové servery Power Systems jsou postaveny na procesorech Power8, které zvládají až 96 paralelních vláken (12 jader na socket a 8 vláken na jádro), obslouží až 1 TB RAM (na procesor) při propustnosti 230 GB/s. Propustnost k L2 cache dosahuje podle IBM až 4 TB/s, přičemž procesor podporuje až 4 úrovně cache.

Procesor na křemíku o ploše přibližně 6,5 centimetrů čtverečních je vybaven více než čtyřmi miliardami tranzistorů.

Rychlejší přístup do paměti

Nové servery díky procesorům Power8 mohou těžit z rozhraní CAPI, které umožňuje připojit zařízení přes PCIe a přiřadit jim stejný adresní prostor v paměti jako procesoru. PCIe generace 3 je integrována do procesoru.

Z mainframů si Power8 vypůjčil technologii „Transactional Memory“ (transakční paměti) pro zrychlení zápisu do paměti.

Procesory Power8 přinášejí do serverů Power Systems také nativní automatické tearování dat mezi HDD a SSD. Do jednoho serveru (podle konfigurace) lze přitom osadit až 26 TB flash paměti.

Virtualizace podpoří přechod z x86

Nově Power Systems podporují linuxovou virtualizační platformu PowerKVM, která dovoluje spravování Linuxových sytémů v datových centrech. IBM tak chce usnadnit přechod z x86 systémů.

IBM uvádí ještě jednu linuxovou novinku - dostupnost Ubuntu Server 14.04 LTS, Ubuntu OpenStack a servisních orchestračních nástrojů Juju na systémech Power8.

Spolupráce mezi IBM a společností Canonical, která operační systém Ubuntu zastřešuje, má umožnit snadnou migraci aplikací do Linuxu a zvýší výkon existujících aplikací na cloudových platformách.

Řešení pro velká data

Tři nová řešení IBM Power Systems propojují procesory Power8 se softwarovým portfoliem IBM v oblasti velkých dat a analytických nástrojů.

Konkrétně jde o IBM Solution for BLU Acceleration, IBM Solution for Analytics a IBM Solution for Hadoop.

Obecně mají díky tomu servery umožnit rychle zpracovat a porozumět strukturovaným i nestrukturovaným datům. Například nové řešení IBM Solution for Analytics poskytuje rychlou orientaci díky integraci řešení Cognos, SPSS a DB2 s BLU Acceleration.

Otevřená platforma

Nové servery běží na otevřené serverové platformě. IBM sází na otevřenou iniciativu OpenPower Foundation, jejímž prostřednictvím zpřístupnila technické detaily procesoru Power8 zapojeným členům a vyzvala spolupracující i konkurenční firmy, aby se připojily.

Organizace OpenPower Foundation sdružuje 25 globálních technologických firem a dále se rozrůstá. Založily ji společnosti IBM, Google, Nvidia, Mellanox a Tyan.

Právě Google současně s oznámením IBM představil prototyp svého vlastního serveru, který je postavený na platformě Power8. Největší vyhledávač na světě nevyvrací, že by tyto servery mohl začít používat ve svých data centrech.

Organizace OpenPower Foundation plánuje zveřejňovat podrobné informace o tom, jakými inovacemi přispějí vybraní členové.

Zdroj: IBM
Úvodní foto: IBM

Komentáře