IBM nabízí skrz IBM Cloud přístup k prvnímu „veřejnému“ kvantovému procesoru

Výpočetní platforma IBM Quantum Experience poskytuje zájemcům přístup k pětiqubitovému procesoru, experimentovat, zkoušet programy a simulovat různá uplatnění této nové technologie. Je to sice jen první krok, avšak univerzální kvantové systémy se podle IBM mohou objevit již v příštím desetiletí.

IBM nabízí skrz IBM Cloud přístup k prvnímu „veřejnému“ kvantovému procesoruKvantové počítače měla donedávna nádech sci-fi a hudby budoucnosti, ale nyní se proměnily v realitu. Společnost IBM vybudovala kvantový procesor, ke kterému mohou uživatelé přistupovat přes webové rozhraní z jakéhokoliv počítače nebo mobilního zařízení prostřednictvím IBM Cloudu.

Kvantová výpočetní platforma přístupná v cloudu, nazvaná IBM Quantum Experience, umožní uživatelům spouštět algoritmy a experimenty na kvantovém procesoru IBM, a zkoumat výukové programy a simulace uplatnění kvantového počítání.

Kvantový procesor se skládá z pěti supravodivých qubitů (kvantových bitů) a je umístěn ve výzkumném centru IBM v New Yorku. Pětiqubitový procesor představuje zatím nejnovější pokrok v oblasti kvantové architektury IBM.

Univerzální kvantový počítač bude moci být naprogramován tak, aby byl schopen realizovat jakékoliv výpočetní úkoly s exponenciálně vyšší rychlostí než konvenční procesory. Takový počítač sice ještě neexistuje, ale IBM předpokládá, že uvedení středně velkých kvantových procesorů s 50 až 100 qubity bude možné již v příštím desetiletí.

Kvantovému počítači postavenému z 50 qubitů přitom podle IBM nebude moci konkurovat žádný z dnešních Top500 superpočítačů. Právě vytváření kvalitních qubitů a jejich společně škálovatelné uspořádání tak, aby mohly kontrolovatelným způsobem provádět složité výpočty, však zatím zůstává jednou z hlavních výzev.

Zdroj: IBM
Úvodní foto: IBM

Komentáře