IBM investuje 3 miliardy dolarů do vývoje počítačů budoucnosti

Společnost hledá alternativu ke křemíkovým čipům, které se podle ní přiblížily vrcholu svých možností. Pro zmenšení výkonu a snížení spotřeby budoucích procesorů se IBM poohlíží po nových materiálech.

IBM investuje 3 miliardy dolarů do vývoje počítačů budoucnostiSpolečnost IBM oznámila záměr investovat během příštích pěti let celkem 3 miliardy dolarů do výzkumu zcela nových konceptů počítačů, které by se mohly obejít bez křemíku. Výsledky tohoto výzkumu by mohly vést k funkčním kvantovým a kognitivním strojům.

Základní architektura počítače je pořád stejná, jako byla ve čtyřicátých letech minulého století,“ uvedl Supratik Guha, ředitel oddělení fyzikálních věd v IBM Research.

Máme pocit, že vzhledem k problémům, kterým musíme v současnosti čelit, nastal čas poohlédnout se po nových řešeních.“

Podle IBM dosáhly křemíkové čipy vrcholu svých možností a nepůjde je již dále zmenšovat. Společnost vidí v grafenu, uhlíkových nanotrubicích a dalších materiálech kandidáty na nahrazení křemíku. S použitím těchto materiálů chce IBM dosáhnout zmenšení čipů až na atomární úroveň.

Intel v současnosti vyrábí tradiční křemíkové čipy 14nm procesem a v příštích letech chce přejít na 10nm. Moorův zákon, který tvrdí, že počet tranzistorů v integrovaných obvodech se každé dva roky zdvojnásobí, se podle Supratika Guhy blíží ke konci své platnosti. Hranice má ležet na úrovni 7nm procesu.

Zatím není jasné, co přijde potom,“ uvedl.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře