Huawei si pomáhalo v benchmarcích chytrých telefonů, prý to tak dělají všichni

Server AnandTech a poskytovatel benchmarkových aplikací UL si povšimli nesrovnalostí ve výsledcích uváděných společností Huawei u některých nových modelů chytrých telefonů. Výrobce manipulaci nepřímo potvrdil s tím, že nemá jinou možnost, neboť „v Číně jde o běžnou praxi“.

Huawei si pomáhalo v benchmarcích chytrých telefonů, prý to tak dělají všichniSchválně, co vám to připomíná? Globální společnost vloží do svých výrobků software, díky kterému poznají, že jsou testovány, a na základě toho upravují své chování. Vyměňte Volkswagen za Huawei, auto za telefon, nižší emise za vyšší výkon, a jste doma.

Novopečená dvojka globáního trhu chytrých telefonů si totiž tajně vypomáhala v bechmarcích výkonu chytrých telefonů. Na problém upozornil server AnandTech a následně došlo ke stažení několika modelů Huawei a Honor ze statistik společnosti UL.

Pozor, testujeme!

Tyto modely (Huawei P20, P20 Pro, Nova 3 a Honor Play) totiž vykazovaly až 47% (!) rozdíl mezi výsledky měření 3DMark provedeného veřejně dostupnou a interní verzí příslušné aplikace, ačkoliv je testovací metoda v obou případech totožná.

Příčinou je skrytý „výkonný mód“, do kterého se tyto telefony přepnuly ve chvíli, kdy rozpoznaly benchmarkovou aplikaci. Jinými slovy, při testování se tyto modely chovaly jinak než za běžného provozu, což pravidla UL – a ostatně také dobré mravy – zapovídají.

Huawei v navazující komunikaci přislíbilo „větší transparentnost“ a zpřístupnění tohoto módu všem uživatelům skrze aktualizaci rozhraní EMUI 9.0. Dalo by se říci, že vše dobře dopadlo, výrobce dostal přes prsty a postavil se k celé záležitosti čelem. Jenže...

Oni to dělají taky!

Server AnandTech poukazuje na výrazně širší problém, který během konfrontace s manipulací s benchmarky zmínil Wang Chenglu, prezident softwarové části divize Huawei Consumer Business Group. Ten přeneseně řečeno tvrdí, že Huawei vlastně nemá jinou možnost.

AnandTech cituje Wangova slova, že „v ekosystému Androidu ostatní výrobci také klamou svými výsledky“ a že „v Číně jde o běžnou praxi“. Huawei chce podle Wanga být otevřené směrem k zákazníkům, ale není to možné, pokud konkurence uvádí nerealistická čísla.

Necháváme na posouzení čtenáře, zda je argument „oni to dělají taky“ – oblíbený zejména na základních školách – hodný druhého největšího výrobce telefonů na světě. Dodáme jen, že Huawei deklarovalo, že všechny své budoucí výsledky nechá ověřit nezávislou třetí stranou.

Zdroj: AnandTech, UL
Úvodní foto: RealVector @ Fotolia.com

Komentáře