HPE představilo „Mašinu“, prototyp nové výpočetní architektury postavené na paměti

Nové řešení The Machine představuje jednotný celek disponující 160 TB nevolatilní paměti a 1 280 procesorovými jádry. Podle výrobce tato architektura představuje budoucnost analytických řešení. Samotný prototyp má provádět některé druhy analýz až tisíckrát rychleji než běžná řešení.

HPE představilo „Mašinu“, prototyp nové výpočetní architektury postavené na pamětiSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) představila veřejnosti prototyp počítačové architektury postavené na paměti. Řešení, které dostalo prostý a výmluvný název The Machine (my mu budeme říkat Mašina) disponuje úctyhodnými parametry a je výsledkem největšího vývojového projektu v dějinách výrobce.

Mašina disponuje 160 TB nevolatilní paměti a 1 280 procesorovými jádry. Veškeré paměti a procesory jsou spojeny do jediného celku – „tkaniny“, nemáte-li rádi anglický termín „fabric“ – kde paměti slouží zároveň jako RAM a úložiště a k datům může přistupovat více procesorů zároveň.

Neomezená škálovatelnost

Tím se Mašina liší od běžné počítačové architektury s centrálním procesorem a pamětí na periferii. Efekt „tkaniny“ a využívání paměti k výpočetním úlohám je podle HPE již nyní očividný – Mašina údajně zvládá provést určité analýzy až tisíckrát (!) rychleji než tradiční řešení.

HPE se navíc rozhodně nemíní zastavit na současné kapacitě. Podle výrobce je totiž teoreticky možné Mašinu škálovat až na nepředstavitelné hodnoty v řádu tisícovek yottabajtů. Dodejme, že desítková soustava nezná vyšší jednotku.

To je však záležitost nesmírně vzdálené budoucnosti (pokud vůbec). Praktičtější otázkou je, kdy bude možné novou architekturu komerčně nasadit. HPE předpokládá, že to bude „dříve než v roce 2030“, ale na přesnější prognózy je zatím příliš brzy.

Revoluce? Povíme si za deset let

Dokonce ani výrobce zatím netuší, jaký druh paměti budou komerční modely využívat. Samotná Mašina je osazena DRAM moduly se stálým příkonem, díky kterému se chovají jako nevolatilní, HPE však podle svého vyjádření nepřestává zkoumat schůdnost nasazení novějších paměťových technologií.

Mašina je navíc postavena na zakázkových procesorech a hradlových polích a podle HPE bude před jakýmkoliv komerčním nasazením zapotřebí tato řešení replikovat (jinými slovy nově vyvinout) pro běžnou výrobu. Jen to má zabrat minimálně dva roky.

Přesto nelze Mašinu brát pouze jako kuriozitu. HPE pochopitelně vynáší současné i budoucí možnosti nové architektury do nebes (který výrobce by to ostatně neudělal), ale dost možná oprávněně. Nelze vyloučit, že jsme svědky začátku příští revoluce v IT... ale to se ukáže nejdříve za deset let.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: HPE

Komentáře