HP ve čtvrtém čtvrtletí stále klesal zisk, podniková divize se však zvedá

Společnost Hewlett-Packard zveřejnila finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Přes klesající obrat existují důvody k optimismu.

HP ve čtvrtém čtvrtletí stále klesal zisk, podniková divize se však zvedá



Společnost Hewlett-Packard oznámila výsledky hospodaření za poslední kvartál svého fiskálního roku 2013. Přestože pokles jejího obratu pokračuje, objevují se náznaky změny k lepšímu.

Celkové tržby za čtvrtletí končící 31. 10. činily 29,1 miliardy dolarů, což je meziroční pokles o 3 %. Čistý zisk činil 1,4 miliardy dolarů, zatímco loni byla firma za stejné období ve ztrátě 8,9 miliardy. Zisk na akcii činil 1,01 dolaru.

Nepříjemný rok

Celkově byl fiskální rok 2013 pro HP nepříjemný. Mohl za to klesající trh s PC i vnitřní chyby ve vedení, jak přiznala sama CEO společnosti Meg Whitmanová.

HP se ve snaze obrátit situaci propustilo 29 tisíc zaměstnanců a oznámilo přesunutí více zdrojů na výzkum a vývoj. Potenciál vidí například v serverech Moonshot, úložištích 3Par nebo analytických systémech Vertica.

Podíváme-li se na výsledky jednotlivých segmentů, je vidět, že zatímco obrat divizí tisku, softwaru a podnikových služeb klesal, tržby podnikové divize se poprvé za dva roky zvedly, a to o 2 %.

PC divize sice klesala, ale již ne tolik jako v uplynulých kvartálech. Dolů ji táhly výsledky prodeje počítačů jednotlivcům. Prodej do firem naopak vzrostl o 4 %.

Výsledky tak mohou vlít investorům a zákazníkům HP do žil trochu optimismu.


Čtvrtletní výsledky HP v letech 2012-2013

Zdroj: IDG News Service









Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře