Google představil Nearline, novou službu pro ukládání a zálohování dat

Nearline nabídne nízkou cenu ve výši 1 centu za GB měsíčně a data mají být dostupná přibližně do tří sekund. Konkurenčnímu Glacieru od Amazonu to za stejnou cenu trvá několik hodin.

Google představil Nearline, novou službu pro ukládání a zálohování datGoogle odhalil novou službu, jejímž cílem je poskytnou podnikům a startupů levný způsob ukládání a zálohování dat. Novinka s názvem Google Cloud Storage Nearline (její web najdete zde) má představovat alternativu k provozováním úložišť pod vlastní střechou. 

Služba je již dostupná v betaverzi.

Cena cloudového úložiště v rámci nové služby bude činit 1 cent za GB měsíčně, přičemž standardní cloudové úložiště Googlu stojí za stejný objem a čas 26 centů.

Rozdíl tkví v rychlosti – úkolem Nearline totiž bude především zálohování. Google však slibuje dostupnost uložených dat za přibližně tři sekundy, což může být postačující i pro některé aplikace, které nekladou důraz na latenci.

Data budou podle Googlu ukládána na více lokacích, aby byla zaručena dostupnost i v případě výpadku.

Uložená data budou dostupná prostřednictvím API (rozhraní pro programování aplikací) používajjící REST (Representational State Transfer), což je metoda datové komunikace, s níž pracuje řada vývojářů.

Díky spolupráci s řadou dodavatelů podnikových úložišť včetně NetAppu nebo Symanteku bude služba Nearline dostupná i prostřednictvím jejich produktů. Zákazníci ji najdou i v řadě služeb a systémů nebízených partnery Googlu.

Nearline nepochybně útočí na konkurenční službu Glacier, kterou provozuje Amazon Web Services. Glacier sice také nabízí cenu 1 cent za GB měsíčně, ale získat data z něj může trvat i několik hodin. Tři sekundy u Nearline tedy představují zlepšení o několik řádů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře