Google představil Android 8.0 Oreo

Nová generace Androidu slibuje svižnější chod, vyšší zabezpečení, širší možnosti správy aplikací, jednodušší multitasking nebo instantní aplikace, které nebude třeba instalovat do zařízení.

Google představil Android 8.0 OreoGoogle představil světu příští generaci svého mobilního operačního systému Android. Verze 8.0 bude věrná tradici pojmenování podle pamlsků, a jelikož na ni vyšlo písmeno O, ponese název čokoládových sušenek Oreo.

Změny, které Android 8.0 přinese, budou zaměřeny na vyšší rychlost a zabezpečení. Systém má nabídnou až dvakrát rychlejší spuštění a bude umět omezit aktivity aplikací běžících na pozadí, aby příliš nezatěžovaly paměť a baterii.

Pokud jde o bezpečnost, bude Android Oreo využívat řešení Google Play Protect určené k detekci a eliminaci škodlivých aplikací. Podle Googlu bude tato platforma každý den skenovat padesát miliard aplikací na dvou miliardách zařízení.

Další novinkou bude možnost vzdáleně lokalizovat zařízení, uzamknout je, případně zcela vymazat jeho obsah. Android 8.0 také přidá nové možnosti týkající se správy aplikací a ochrany soukromí. Google Play Protect navíc bude dostupný nejen pro verzi 8.0, ale i pro starší verze až do 4.2

Pokud jde o samotné rozhraní systému, hlavní novinkou bude funkce picture-in-picture, která umožní například psát zprávy nebo prohlížet webové stránky, zatímco uživatel sleduje video na YouTube nebo má otevřenou jinou aplikaci či stránku.

Android už nyní umí rozdělit displej na dvě části a ovládat je nezávisle, ale funkce picture-in-picture má přinést ještě jednodušší multitasking. Další novinkou budou instantní aplikace, které poskytnou přístup k aplikacím, aniž by je bylo třeba instalovat.

Android 8.0 Oreo zamíří na trh během letošního podzimu a jako první se má objevit na zařízeních z „domácí“ řady Pixel a Nexus.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Google

Komentáře