Google předpokládá, že cloudoví zákazníci nebudou za pět let vůbec řešit infrastrukturu

Šéf cloudové infrastuktury Urs Hölzle se nechal slyšet, že zákazníci se budou stále více spoléhat na to, že jim jejich poskytovatel vybere optimální virtuální stroje pro jejich úlohy, a to až do té míry, že 99 % z nich nebude infrastrukturu vůbec řešit.

Google předpokládá, že cloudoví zákazníci nebudou za pět let vůbec řešit infrastrukturuUrs Hölzle šéf infrastruktury ve společnosti Google, představil svou vizi budoucnosti, kde zákazníci využívající cloudové služby nebudou muset vůbec myslet infrastrukturu, na níž běží jejich úlohy, což urychlí nasazování nového softwaru.

„Doufám, že za pět let bude 1 % cloudových zákazníků vědět, co to znamená typ stroje, zatímco zbylých 99 % odpoví, že nad tím nikdy nepřemýšleli a že jejich úlohy běží hladce a při malých nákladech, takže jim někdo muset vybrat správný hardware,“ uvedl Hölze.

Skutečnost, že miliony cloudových zákazníků mohou přejít na nový hardware, aniž by si toho vůbec všimli, považuje Hölze za obrovskou výhodu oproti vlastním datacentrům, kde přechod na nový hardware stojí čas a prostředky. Cloud tak umožňuje podstatně rychlejší přechod na výkonnější platformy než model on-premises.

Druhou výhodou, čímž se vracíme k Hölzeho citaci, je skutečnost, že se zákazník může spolehnout na svého poskytovatele a svěřit mu výběr konkrétního typu virtuálního stroje. Poskytovatel infrastruktury totiž dokáže přizpůsobit výběr stroje náročnosti úlohy i ceně a dosáhnout tak optimálního vyvážení.

Pochopitelně je nutné dodat, že Hölze takto hovoří z pozice manažera jednoho z předních globálních poskytovatelů veřejného cloudu. Plná automatizace a optimalizace na straně poskytovatele je samozřejmě velmi lákavá, ale zůstává otázkou, zda to postačí na 99 % všech klientů.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © dny3d - Fotolia.com

Komentáře