Google kvůli pokutě od EU mění zobrazení odkazů na e-shopy

Výsledky vyhledávání budou u zboží nově výslovně uvádět službu, na kterou odkazují, a Google Shopping bude jednat nezávisle na vyhledávači a zúčastní se stejných aukcí o reklamní prostor jako její konkurenti. Komise je k novým opatřením zatím zdrženlivá.

Google kvůli pokutě od EU mění zobrazení odkazů na e-shopySpolečnost Google představila novou podobu služby pro porovnávání zboží Google Shopping a jejího zobrazení výsledcích vyhledávání. Změna je reakcí na vysokou pokutu ve výši 2,42 miliardy eur, kterou Googlu udělila Evropská komise.

O co šlo? Komisi se nelíbilo, že Google zvýhodňuje svou vlastní srovnávací službu na úkor konkurence. Kromě výrazné pokuty dostal Google lhůtu 90 dní na to, aby situaci změnil k lepšímu, a reakcí je právě nová podoba výsledků.

Jak je patrné z obrázku, odkazy na srovnávací služby se zobrazují prakticky stejně jako dříve, ale v zápatí odkazu je uvedeno, o kterou službu se jedná. Podle Googlu se bude Google Shopping navíc chovat jako zcela nezávislá služba a zúčastní se stejných aukcí o prostor jako její konkurenti.

Samotná Komise se k novému opatření zatím staví zdrženlivě a komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová se nechala slyšet, že se naučila nevytvářet si názory a dojmy pouze na změnách webdesignu. Komise hodlá aktivity Google nadále pečlivě sledovat.

Obr. - Nová podoba výsledků vyhledávání

Google Shopping

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře