GlobalFoundries přebírá divizi IBM pro výrobu procesorů

IBM se zbavuje divize, která vyrábí procesory Power. Společnosti GlobalFoundries zaplatí 1,5 miliardy dolarů za to, že převezme její dvě továrny a patenty.

GlobalFoundries přebírá divizi IBM pro výrobu procesorůSpolečnost IBM oznámila, že se domluvila se společností GlobalFoudries na předání divize vyrábějící polovodičové technologie, mezi nimi procesory Power používané ve stejnojmenných řešeních. Nejde o prodej – IBM naopak zaplatí GlobalFoundries 1,5 miliardy dolarů za to, že divizi, zahrnující dvě továrny v USA, převezme.

Krok zapadá do kontextu situace, v níž se IBM nachází. Firma musí osekat náklady a najít způsob, jak zastavit klesající obraty. Předání výrobní divize nebo odprodej x86 serverů Lenovu spadají pod snižování nákladů.

IBM se snaží přeorientovat na nový svět podnikové mobility. Zde učinilo v průběhu léta velký krok v podobě uzavření partnerství se společností Apple , které spojí „sex appeal“ mobilních zařízení s jablkem a výpočetní sílu IBM do poboby podnikových aplikací pro operační systém iOS.

IBM a GlobalFoundries budou pokračovat ve spolupráci. IBM chce během příštích pěti let investovat 3 miliardy dolarů do výzkumu polovodičů, k jehož výsledkům bude mít GlobalFoundries přednostní přístup. GlobalFoundries budou po dobu příštích deseti let exkluzivním výrobcem 22nm, 14nm a 10nm čipů pro servery IBM.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře