Gartner: Přechod do cloudu ovlivní výdaje na IT ve výši bilionu dolarů

Výdaje na IT za více než 1 bilion dolarů budou v dalších pěti letech přímo či nepřímo ovlivněno posunem organizací do cloudu.

Gartner: Přechod do cloudu ovlivní výdaje na IT ve výši bilionu dolarůPodle analytiků společnosti Gartner se tímto cloud computing stane jednou z nejrušivějších sil výdajů na IT od prvních dní digitálního věku.

Strategie stavějící cloud na první místo jsou základem pro udržení se v rychle se měnícím světě,“ uvedl Ed Anderson, viceprezident výzkumu v Gartneru.

Trh cloudových služeb vyrostl do té míry, že nyní tvoří významné procento celkových výdajů na IT, což pomáhá vytvořit novou generaci startupů a poskytovatelů ‚narozených v cloudu‘,“ dodal.

Tabulka: Souhrn přechodu do cloudu podle tržních segmentů

Segment původního IT

Cloudový segment

Celková velikost trhu v roce 2016

Přesundo cloudu celkem v roce 2016

Poměr IT v cloudu v roce 2020

Outsourcing byznysových procesů

BPaaS

$119 billion

$42 billion

43%

Aplikační software

SaaS

$144 billion

$36 billion

37%

Infrastruktura aplikačního softwaru

PaaS

$177 billion

$11 billion

10%

Systémová infrastruktura

IaaS

$294 billion

$22 billion

17%

BPaaS = business process as a service; IaaS = infrastructure as a service; PaaS = platform as a service; SaaS = software as a service

Zdroj: Gartner

Kromě přímého dopadu přesunu do cloudu Anderson upozorňuje, že řadu trhů změna zasáhne nepřímo.

Identifikace nepřímých efektů může pomoci manažerům nákupu IT zajistit, že jim nové výdaje přinesou nejlepší hodnotu, ochrání je před rizikem a pomohou jim využívat nové příležitosti vyvolané cloudem.

Například: místo tradičního nákupu operačních systémů pro každého uživatele, lze řadě z nich poskytnout obraz OS – zejména s využitím kontejnerů pro příští generaci aplikací.

Anderson vysvětluje, že dalším příkladem je možnost uspokojit nároky podniku na storage pořízením cloudových řešení, které mají v porovnání s nákupem dedikovaného hardwaru z počátku nižší náklady a podstatně vyšší flexibilitu.

Přesun do cloudu není jen o cloudu,“ dodal s odkazem na to, že přechod na novou architekturu a provoz IT otevírá organizacím nové příležitosti digitálního byznysu včetně nových řešení, jako je internet věcí.

Kromě toho jsou organizace zavádějící dynamické, cloudové provozní modely v lepší pozici pro optimalizaci nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti,“ uzavírá Anderson.

Zdroj: IDG News Service, Gartner
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře