Gamo a S&T Slovakia dostaly vysoké pokuty za kartelovou dohodu

Firmy koordinovaly svůj postup v rámci veřejné zakázky pro vysokou školu v Banské Bystrici. Pokuty ve výši statisíců eur byly původně ještě vyšší, S&T Slovakia mělo podle prvotního rozhodnutí antimonopolního úřadu zaplatit více než milion.

Gamo a S&T Slovakia dostaly vysoké pokuty za kartelovou dohoduSlovenský antimonopolní úřad potrestal společnosti Gamo a S&T Slovakia pokutou v celkové výši 616 371 eur z důvodu uzavření kartelové dohody. Obě firmy se toho dopustily v souvislosti s veřejnou zakázkou vyhlášenou Univerzitou Mateja Bela v Banské Bystrici.

Úřad uvádí, že společnosti koordinovaly svůj postup v rámci výběrového řízení, ačkoliv navenek vytvářely zdání běžného konkurenčního prostředí. Ve skutečnosti se však předem dohodly, že vítězem se stane Gamo, přičemž S&T Slovakia se bude na zakázce podílet jako subdodavatel.

Jednání obou společností úřad vyhodnotil jako závažné porušení (tzv. hardcore kartel) § 4 zákona o ochraně hospodářské soutěže a udělil jim pokuty ve výši 503 477 eur pro Gamo a 1 047 988 eur pro S&T Slovakia.

V obou případech však byl uplatněn institut tzv. programu shovívavosti, který umožňuje pokutu snížit, pokud příslušné firmy poskytnou úřadu důkaz o existenci kartelové dohody ve chvíli, kdy úřad takovým důkazem ještě nedisponuje.

Na základě uplatnění programu shovívavosti společně s institutem urovnání byly pokuty nakonec sníženy na částku 176 216 eur pro Gamo a 440 155 eur pro S&T Slovakia.

Díky programu shovívavosti ani jednu firmu nepostihne zákaz účasti ve veřejných zakázkách ani obvinění z trestného činu zneužití účasti v hospodářské soutěži.

Zdroj: Protimonopolný úrad SR

Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře