Evropský dozor nad ochranou dat zkoumá smlouvy úřadů EU s Microsoftem

Evropský úřad pro dohled nad ochranou dat v pondělí spustil vyšetřování, jež má zjistit, zda produkty poskytované Microsoftem sedmdesáti institucím Evropské unie splňují pravidla o ochraně dat.

Evropský dozor nad ochranou dat zkoumá smlouvy úřadů EU s MicrosoftemÚřad Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS) vyšetřuje, zda produkty Microsoftu poskytované Evropské komisi a dalším institucím EU splňují zpřísněná pravidla o ochraně dat, známá jako Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

EDPS zahájil vyšetřování v 70 evropských institucích v pondělí. Cílem je zjistit, které produkty a služby Microsoftu úřady EU používají a zda smluvní dohody mezi nimi a americkou softwarovou firmou plně odpovídají opatřením GDPR.

Evropský úřad pro dohled nad ochranou dat může za každé porušení nařízení udělit pokutu ve výši až 50 000 eur. Společnost Microsoft uvedla, že je během vyšetřování připravená být svým zákazníkům nápomocná.

Vyšetřování má souvislost se zprávou nizozemské vlády vydanou v listopadu, ve které vláda vyjádřila obavy v souvislosti se sběrem dat prostřednictvím sady Microsoft Office ProPlus, do které patří i hojně využívané aplikace Microsoft Word či Microsoft Outlook.

Sesbíraná data byla ukládána v databázi ve Spojených státech, která podle Nizozemska představovala riziko pro soukromí uživatelů. Microsoft následně provedl opatření, aby splňoval požadavky EU na ochranu dat.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: @ tanaonte - Fotolia.com

Komentáře