Evropský daňový podvod za 320 milionů eur se týká i obchodu s elektronikou

Vyšetřovací složky provedly koordinovaný zásah v 15 zemích Evropské unie včetně České republiky. Podvod se měl týkat obchodu s elektronikou.

Evropský daňový podvod za 320 milionů eur se týká i obchodu s elektronikouVyšetřovatelé a státní zástupci v Německu, Nizozemí a Polsku ve spolupráci se svým protějšky z dalších členských států Evropské unie včetně ČR rozkryli mezinárodní síť firem, které prostřednictvím tzv. karuselového podvodu krátily daň z přidané hodnoty.

Případ se má podle polského serveru CRN týkat obchodu s elektronikou a celková výše neodvedené daně měla dosáhnout 320 milionů eur, tedy 8,64 miliardy Kč.

Koordinovaná akce proběhla v patnácti zemích napříč celou EU. Vyšetřovatelé provedli celkem 49 prohlídek a vyslechli 27 svědků a obviněných.

Zásahy proběhly v Belgii, České republice, Dánsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Německu, Nizozemí, Polsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Spojeném království, Španělsku a Švédsku.

Tato operace s krycím názvem Vertigo 3 byla součástí širšího vyšetřování organizovaného zločinu v oblasti krácení DPH. Společný tým, který kromě německých, nizozemských a polských složek tvořily také vyšetřovatelé z České republiky, fungoval již od roku 2013 pod záštitou Evropské jednotky pro soudní spolupráci (Eurojust).

Jak to funguje?

Karuselový (z francouzského carousel - kolotoč) podvod je sofistikovanou formou krácení daně, kdy mezi sebou firmy „točí“ zboží a vozí je ze státu do státu.

Podstatou podvodu (viz schéma níže) je, že firma A prodá zboží (pro lepší představu v hodnotě 100 milionů eur) firmě B, která sídlí v jiném členském státě, což obchod osvobozuje od DPH.

Firma B následně prodá totéž zboží firmě C, přičemž tato sídlí ve stejném státě a kupuje proto zboží včetně DPH (tedy za 121 milionů, budeme-li počítat se sazbou 21 %). Firma B má povinnost odvést DPH státu.

Firma C následně prodá (stále totéž) zboží zpět firmě A, opět za 100 milionů. Jelikož se jedná o přeshraniční obchod v rámci jednotného trhu, je obchod osvobozen od DPH a firma C může požádat daňovou správu o vrácení DPH, které zaplatila firmě B.

Firma B však DPH nikdy nezaplatila a místo toho zmizela. Stát přichází o 21 milionů eur. Zboží je opět v rukou firmy A a je možné je „protočit“ znovu. 

Obrázek - Schéma karuselového podvodu

Schéma karuselového podvodu

Zdroj: Eurojust, CRN
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře