Evropská komise plánuje bezplatný internet pro všechny

Nový projekt Evropské komise chce obyvatelům EU poskytnout bezplatný bezdrátový internet, v budoucnu by pak mohli operátoři mohli mít povinnost poskytovat cenově dostupné širokopásmové připojení.

Evropská komise plánuje bezplatný internet pro všechnyEvropská komise představila návrh projektu WIFI4EU, jehož cílem je poskytnou občanům Unie přístup k bezplatnému Wi-Fi připojení ve veřejných prostorech a budovách, jako jsou parky, náměstí nebo knihovny. Návrh příslušného nařízení najdete na stránkách Komise.

Komise chce do roku 2019 postupně uvolnit 120 milionů eur na nákup a instalaci hotspotů na více než 6 000 místech napříč celou EU. Poplatky za připojení a údržbu by pak pokryly místní samosprávy.

Rozpočet 120 milionů eur na tak ambiciózní projekt není nijak oslnivý, ale podle Komise budou dotace poskytovány pouze na pokrytí míst, kde připojení dosud není dostupné. WIFI4EU nemá konkurovat podobným veřejným nebo soukromým projektům.

Dalším plánem Komise je úprava předpisů pro telekomunikační operátory, která by zavedla všeobecnou povinnost poskytovat cenově dostupné širokopásmové připojení. Zavedení konkrétních opatření zaručujících nízkopříjmovým skupinám přístup k internetu by bylo úkolem jednotlivých států.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře