Evropská komise hrozí vyšetřování restriktivních praktik v e-tailu

Komise má k dispozici výsledky roční studie, která potvrdila její podezření, že jednotnému digitálnímu trhu stojí v cestě překážky v podobě smluvních restrikcí. Zažíváte je také?

Evropská komise hrozí vyšetřování restriktivních praktik v e-tailuEvropská komise kromě oznámení plánu na pokrytí Unie bezdrátovým internetem také pohrozila vyšetřováním praktik týkajících se diktování cen a omezení on-line prodeje zboží v oblasti e-komerce.

Komise uvádí, že spotřebitelé napříč EU možná platí za fyzické a digitální zboží nakoupené v e-shopech více, než by měli, a to vlivem restriktivní politiky výrobců a distributorů.

Jednotný digitální trh, který boří hranice mezi jednotlivými státy evropské osmadvacítky, je jednou z priorit Komise, ovšem tyto hranice jsou podle ní nahrazovány umělými omezeními.

Komise tyto obavy vyslovila již minulý rok a zadala studii, která měla vyhodnotit situaci. Podle jejích předběžných výsledků dostal jeden z pěti dotázaných maloobchodů od svého dodavatele zákaz prodeje zboží on-line, dva z pěti se pak setkali s „doporučením“ nebo „omezením“ ceny a jeden z deseti měl smluvní zákaz poskytovat informace o svých cenách srovnávacím portálům.

Výsledky studie jsou založeny na analýze 8 000 distribučních smluv a 1 800 resellerů prodávajících elektroniku a digitální zboží napříč Evropskou unií.

Komise nyní vyzývá veřejnost, aby se vyjádřila k předběžné zprávě, než bude vypracována její konečná verze. V návaznosti na výsledky studie může Komise začít podnikat kroky proti firmám, které podle jejího mínění porušují evropské předpisy.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře