EU si znovu posvítí na nekalé obchodní praktiky v oblasti e-komerce

Vyšetřování se má týkat restriktivních praktik v oblasti dostupnosti zboží a rozdílů v cenách, ale také vyvážení zájmů e-shopů a kamenných prodejen.

EU si znovu posvítí na nekalé obchodní praktiky v oblasti e-komerceEvropská komise varuje obchodníky, že zahájí další kolo vyšetřování restriktivních praktik v oblasti elektronické komerce. Komise má k dispozici výsledky dvouleté studie, které potvrzují, že k podobným praktikám dochází, a nedávno bylo zahájeno vyšetřování ve třech konkrétních případech.

Určité praktiky společností v oblasti elektronické komerce mohou omezovat hospodářskou soutěž tím, že zavádějí restrikce na distribuci produktů napříč EU, a naše studie to potvrzuje,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise již vyšetřuje případ firem, které v rámci služby Steam nabízely stejnou hru za různé ceny pro uživatele z jednotlivých členských států. Druhý případ se týká firem, které v rámci on-line portálu nabízely jiné ceny a dostupnost hotelových pokojů podle národnosti zájemců.

Třetí případ se pak týká on-line prodeje domácích spotřebičů a elektroniky, kde výrobci údajně omezili právo resellerů stanovit si vlastní ceny u jednotlivých produktů.

Proti tomu jde však zájem výrobců chránit se před "kaziči cen", kteří nesmyslně snižují své marže pod úroveň ziskovosti.

Budoucí vyšetřování se však nemusejí omezovat pouze na on-line prodej, ale i na „potřebu vyvážit zájmy e-shopů a kamenných prodejen“.

Komise tím má na mysli situace, kdy výrobce povolí on-line prodej zboží pouze v případě, že prodejce totéž zboží nabídne i v kamenném obchodě. Některé z těchto dohod budou podle Komise možná vyžadovat „bližší posouzení jednotlivých případů.“

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře