EU chce omezit výši poplatků za platby kartou v obchodech

Vlády členských států i příslušný výbor evropského parlamentu souhlasí se zavedením omezení. Snížení poplatků za platbu kartou v obchodech se má pozitivně podepsat na cenách.

EU chce omezit výši poplatků za platby kartou v obchodechVyjednavači vlád členských států EU a hospodářského výboru Evropského parlamentu se před Vánoci domluvili na zavedení maximální výše poplatku za bankovní transakci při použití platební karty pro nákup zboží a služeb.

Omezení se má týkat domácích i zahraničních plateb ve všech členských státech. Vybrané poplatky zde v součanosti dosahují částky přibližně 10 miliard eur ročně. Podle návrhu má poplatek nově tvořit maximálně 0,3 % hodnoty transakce u kreditních karet.

U debetních karet bude při zahraniční platbě maximum nastaveno na 0,2 % hodnoty konrétní transakce a u domácích plateb má poplatek dosahovat maximálně 0,2 % průměrné hodnoty transakcí v celém systému.

Tento návrh je dobrý pro zákazníky, je dobrý pro obchod a je dobrý pro Evropu. Povede k nižším cenám a transparentnosti nákladů pro zákazníky,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Poplatky jsou podle ní daní, kterou banky uvalují na obchodníky. Jejich zastropování má vést k „odbrždění inovace“.

Omezení má nejprve platit jen pro čtyřstrané platební systémy (banka vydávající kartu, uživatel karty, obchodník a banka obchodníka) jako jsou Visa nebo MasterCard. Pro třístranné systémy jako jsou American Express nebo Diners (zde je pouze jedna banka) se má omezení začít vztahovat až s několikaletým odstupem.

Návrh počítá i s tím, že si prodejci budou moci vybrat, které karty přijímat (v zemích, kde dosud měli povinnost přijímat všechny, což se netýká ČR).

Společnost Visa přivítala větší přehlednost, ale zároveň vyjádřila obavy, že se nesplní optimistické očekávání snížení cen.

Zdroj: Reuters
Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře