EU a evropské firmy investují 2,5 miliardy eur do velkých dat

Podle víceprezidentky EK Neelie Kroesová se musí změnit současná situace, kdy Evropa nemá jedinou relevantní firmu v oblasti velkých dat.

EU a evropské firmy investují 2,5 miliardy eur do velkých datDíky nově uzavřenému partnerství veřejného a soukromého sektoru, v němž figuruje Evropská unie společně s firmami IBM, Nokia, Orange, SAP, Siemens a dalšími, dojde o ledna 2015 k postupnému investování 2,5 miliardy eur do oblasti velkých dat.

Soukromé firmy v rámci partnerství dodají 2 miliardy eur, EU přidá dalších 500 milionů.

Partneři podpoří výzkum a inovace za použití velkých dat v oblastech energetiky, výroby nebo zdravotnictví. Výsledkem má být například personalizovaná zdravotní péče, potravinová logistika, prediktivní analytika, předpovídání úrody nebo zrychlení diagnózy u zranění mozku.

Víceprezidentka Evropské komise Neelie Kroesová je přesvědčená, že investice posílí poněkud pokulhávající evropské odvětví zpracovávání velkých dat.

Evropa zůstává pozadu. Prakticky všechny společnosti podnikající v oblasti velkých dat pocházejí z USA, v Evropě není žádná. To se musí změnit, a proto nabízíme veřejné prostředky,“ uvedla.

S tím souhlasí i Jan Sundelin, prezident asociace Big Data Value Association. Evropa je podle něj jedním z největších maloobchodních trhů na světě, ale mimoevropské firmy přitom vědí o evropských zákaznících více než ty místní. I proto musejí evropské společnosti začít co nejdříve jednat".

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře