Eset: V říjnu mezi hrozbami vedl malware šířící se přes výměnná média

První dvě příčky celosvětového žebříčku hrozeb obsadily hrozby šířící se přes přenosná média. V ČR vedl trojan downloader.

Eset: V říjnu mezi hrozbami vedl malware šířící se přes výměnná médiaPočítačová hrozba Win32/Bundpil zvýšila v říjnu svůj podíl v celosvětových statistikách nejrozšířenějšího malwaru na necelá 4 %. Na druhé příčce zůstal škodlivý kód INF/Autorun, který dosáhl v minulém měsíci 2,1 % ze zaznamenaných infiltrací. Na třetí pozici se udržela s těsným odstupem hrozba Win32/Sality s globální mírou infekce 2,05 %.

První dva škodlivé kódy reprezentují malware využívající ke svému šíření výměnná média. Žebříček světových statistik počítačových hrozeb Eset Live Grid tedy ukazuje, že i nadále je nutné obávat se nákazy z přenosných flash klíčenek, externích disků, CD nebo DVD disků.

V České republice patřily v říjnu k nejrozšířenějším hrozbám trojské koně Win32/TrojanDownloader.Small.AAB a Win32/Kryptik.BNVE s podílem 5,43 %, resp. 3,48 %.

Win32/TrojanDownloader.Small.AAB patří mezi tzv. trojan dowloadery, škodlivé kódy, které se snaží stahovat a instalovat další malware z internetu.

Win32/Sality prostřednictvím screenshotů rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač. Vytváří a maže registrační klíče spojené s bezpečnostními aktivitami v systému.

Hrozby ve světě podle statistik Eset Live Grid (říjen 2013)

Hrozby ve světě podle statistik Eset Live Grid (říjen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (říjen2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (říjen2013)Zdroj: Eset software
Úvodní foto: © KarSol - Fotolia.com

Komentáře