Eset: V prosinci se mezi top malwarem prosadily dvě nové hrozby

V prosinci se do první desítky globálně nejrozšířenějších počítačových hrozeb dostaly nové škodlivé kódy Win32/Virut a Win32/TrojanDownloader.Wauchos. Ukazují to statistiky hrozeb Eset Live Grid.

Eset: V prosinci se mezi top malwarem prosadily dvě nové hrozbyV celosvětových statistikách Eset Live Grid se mezi nejrozšířenějšími hrozbami prosadily nově kódy Win32/Virut a Win32/TrojanDownloader.Wauchos. Jejich podíl dosahuje 1,08 % resp. 1,11 %). Na čele žebříčku se stále drží malware Win32/Bundpil se zastoupením 3,96 %.

Win32/Virut je polymorfní souborový virus, který napadá soubory EXE a SCR a infikuje je tím, že přidá škodlivý kód k poslední sekci. K tomu vyhledává htm, php a asp soubory, k nimž přidává zhoubný iframe. Tento virus se připojuje k IRC síti a může být vzdáleně kontrolován. Dokáže se aktualizovat nebo spustit libovolný soubor.

Win32/TrojanDownloader.Wauchos je trojan, který zkouší stahovat z internetu další malware. Sbírá a odesílá informace o operačním systému, nastavení a IP adrese daného počítače. Dokáže stahovat soubory ze vzdáleného počítače/Internetu, spouštět soubory, vytvářet záznamy v registru a odstranit sám sebe z infikovaného počítače.

 Graf: Top 10 celosvětových hrozeb, prosinec 2013

 Graf: Top 10 celosvětových hrozeb, prosinec 2013

Zdroj: Eset software
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře