Eset v ČR detekuje 500 napadených poštovních serverů Microsoft Exchange

Česká republika podle Esetu patří mezi globální nejzasaženější země. Dobrou zprávou je, že naprostá většina serverů je již aktualizována, ačkoli nezanedbatelné procento organizací s aktualizací stále otálí.

Eset v ČR detekuje 500 napadených poštovních serverů Microsoft ExchangeSpolečnost Eset informuje, že v České republice se nachází přibližně 500 poštovních serverů, které byly infikovány útočníky, kteří zneužili zranitelnosti Microsoft Exchange.

Na základě našich dat vidíme, že ČR patří mezi globálně nejvíce zasažené země. Příčiny této situace spatřujeme mimo jiné ve velkém počtu serverů, které jsou takzvaně vystavené do internetu,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu.

Zároveň se podle něj v České republice fyzicky nachází poměrně významný počet IT infrastruktur řady globálních společností, což v konečném důsledku naši situaci ve srovnání s ostatními zeměmi zhoršuje.

Nezanedbatelné procento serverů nebylo aktualizováno

Kyberbezpečnostní společnost uvádí, že přestože se se pořadí v následujících dnech může změnit, důležitá je aktivita v oblasti nezbytných aktualizací jednotlivých organizací, které servery hostují.

Zde jsme v uplynulém týdnu viděli velký posun správným směrem. Počet serverů, které byly svými správci aktualizovány, se výrazně zvýšil a naprostá většina je již aktualizována. Na druhou stranu je zde značné procento těch, kteří z nějakého důvodu aktualizaci stále neprovedli,“ upřesňuje Dvořák.

Pro tyto zranitelnosti vydal Microsoft bezpečnostní opravy již na začátku března. Podle odborníků je nezbytné instalovat o tyto opravy všechny dotčené servery, nejen ty vystavené do internetu.

Pokud už ke kompromitaci došlo, měli by administrátoři malware odstranit, změnit přístupové údaje a prověřit, zda na serveru nedošlo k dalším aktivitám útočníků,“ radí Dvořák.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře