Eset: Útoky bankovního malwaru v červnu pokračovaly

Podoba bankovního malwaru se podle společnosti Eset nemění, ale obětí přesto stále přibývá.

Eset: Útoky bankovního malwaru v červnu pokračovalyGlobální analytická síť Threat Sense společnosti Eset, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zachycených počítačovou ochranou, zaznamenala v červnu v České republice další vlny útoků, šířících trojského koně typu downloader.

Trojan, popsaný v laboratořích společnosti Eset jako Win32/TrojanDownloader.Elenoocka, představoval 29. 6. celkem 40 procent ze všech hrozeb, zachycených v Česku.

Eleonocka stahuje do napadeného počítače další malware. Šíří se v příloze spamových zpráv, které obsahují falešné upozornění banky na údajný dluh. Příloha, maskovaná jako .zip archiv, obsahuje spustitelný .exe soubor.

V Evropě patří ČR mezi nejnapadenější státy. Z pohledu podílu hrozby na veškerém zachyceném malwaru v zemi, činí Eeleonocka v ČR 15 procent, v Německu 7 % a v dalších zemích jako Francie, Benelux, Velká Británie, Itálie, Rakousko, Slovensko či Polsko pod jedno procento.

Spamové kampaně šířící tohoto trojana začaly již v dubnu 2014. Spamové kampaně mají od dubna 2014 stejnou podobu, ale obětí přesto přibývá, varuje Eset.

Nejfrekventovanější červnovou hrozbou byl v Česku trojan HTML/Fraud, který zobrazuje uživateli napadeného počítače výzvu k účasti v průzkumu s cílem získat osobní údaje a odeslat je na ovládající server.

Hrozby v červnu 2014 – Česká republika

Hrozby v červnu 2014 – Česká republika

Zdroj: Eset software
Úvodní foto: © Mike Kiev - Fotolia.com

Komentáře