Eset: Rok 2014 bude výzvou pro internetové soukromí

Jaké budou největší hrozby? Report společnosti Eset předpovídá, s čím se budou organizace i jednotlivci v příštím roce potýkat.

Eset: Rok 2014 bude výzvou pro internetové soukromíAntivirová společnost Eset na konci každého roku na základě svých výzkumů o bezpečnosti z celého světa hodnotí uplynulý rok a sestavuje trendy hrozeb pro následující sezónu. Předpovědi pro následující rok zveřejnila ve zprávě „Trendy 2014 – výzva pro internetové soukromí“.

Po letošních únicích dat z americké Národní bezpečnostní Agentury (NSA) od jejího bývalého zaměstnance Edwarda Snowdena bude hlavním tématem vzrůstající obava uživatelů o bezpečnost jejich soukromých nebo citlivých údajů na internetu, předpovídá Eset.

Ohroženy budou s velkou pravděpodobností také mobilní zařízení s Androidem a očekávat můžeme i další vlnu ransomware útoků.

Tři trendy v bezpečnosti  pro rok 2014

Ztráta soukromí a mechanismy pro zlepšení ochrany na internetu – trend „přechodu do cloudu“ a jeho vliv na on-line soukromí; NSA a debata o soukromí: jak může uživatel chránit své informace na internetu (např. šifrováním dat).

„Výzva týkající se internetového soukromí nespočívá ve snížení počtu případů napadení počítačů škodlivými kódy, ani jiným druhem počítačových hrozeb. Dá se říci, že samotné obavy o soukromí na straně uživatelů jsou dobrým základem pro zlepšení; je ale nezbytné, aby si lidé byli vědomi všech aspektů informační bezpečnosti. V opačném případě není možné zmírnit dopad počítačových hrozeb,“ uvádí zpráva.

Hrozby pro mobilní OS Android – už ve zprávě pro rok 2013 předpovídal Eset masivní nárůst malwaru pro Android. V roce 2013 vzrostl hrozeb, které společnost zaznamenala, ve srovnání s rokem 2012 o více než 60 %. Tento mimořádný růst očekává i v roce 2014.

Zpráva Esetu pro Latinskou Ameriku v Buenos Aires připomíná, že kyberzločinci aplikují metody svých útoků pro PC i na mobilní platformy. Výzkum kritických zranitelností a jejich pozdějšího zneužití prostřednictvím škodlivých kódů ukazuje evoluci kyberzločinu, která v poslední době zasahuje i do oblasti mobilních technologií, dodává Eset.

Další trendy – nové rozšíření škodlivých kódů ve formě ransomwaru (např. filecodery typu Cryptolocker); zranitelnosti technologie Java, složitější botnety; 64-bitové hrozby a škodlivé kódy, které se snaží vydělávat na krádežích elektronických měn, případně na napadení netradičních zařízení, jako jsou chytrá auta, herní konzole, televize a další zařízení, která tuto možnost nabídnou v budoucnosti.

Celou zprávu připravenou výzkumným týmem Eset Latinská Amerika si můžete přečíst na serveru WeLiveSecurity.com.

Zdroj: Eset software
Úvodní foto: ESET Software

Komentáře