Eset: Nejfrekventovanější hrozbou v ČR v březnu byl trojan VBS/CoinMiner

Podle analytické sítě Threat Sense společnosti Eset, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, globální scéna počítačových hrozeb zůstává dlouhodobě stabilní, zatímco v Česku dochází k významným změnám.

Eset: Nejfrekventovanější hrozbou v ČR v březnu byl trojan VBS/CoinMinerV České republice byl v březnu zdaleka nejčastější hrozbou trojský kůň VBS/CoinMiner, jehož podíl na veškerých zachycených hrozbách dosáhl 7,9 %. Účelem trojana je zapojit napadený počítač do sítě, která se podílí na těžbě virtuální měny Bitcoin.

Globálně nejrozšířenější hrozbou zůstává Win32/Bundpil. Je to červ, který se pokouší stahovat spustitelné soubory z definovaných URL adres. Šíří se prostřednictvím přenosných médií a pro Česko je zcela irelevantní.

Také další globálně rozšířené hrozby mají v Česku jen mizivý podíl na celkovém zachyceném malware. Výjimkou je trojan HTML/ScrInject, což je podvržený programový kód, který přesměrovává internetový prohlížeč na zadané stránky (typicky obsahující malware ke stažení nebo phishing). HTML/ScrInject je v globálním pořadí hrozeb za březen 2014 na šesté pozici a v Česku je pátý.

Na globální úrovni stojí za pozornost polymorfní hrozba Win32/Sality, která napadá soubory, rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač.

Bezpečnostní experti Eset v březnu objevili novou komponentu této hrozby, Win32/RBrute, která hledá slabá místa v zabezpečení routerů. Zkouší je ovládnout s využitím nejčastěji používaných hesel a v případě úspěchu změní adresu primárního DNS serveru na server útočníka.

Graf 1: Hrozby v ČR podle statistik Threat Sense společnosti Eset (březen 2014)

Hrozby v ČR podle statistik Threat Sense společnosti Eset (březen 2014)

Graf 2: Hrozby ve světě podle statistik Threat Sense společnosti Eset (březen 2014)

 Hrozby ve světě podle statistik Threat Sense společnosti Eset (březen 2014)

Zdroj: Eset software

 
Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře