Eset: ČR v květnu zasáhla masivní vlna spamových útoků

Globální analytická síť Threat Sense společnosti Eset, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zaznamenala v květnu v České republice další vlnu masivních útoků. Šlo o spamové kampaně, s trojskými koni ve spustitelných souborech v příloze.

Eset: ČR v květnu zasáhla masivní vlna spamových útokůZatímco dubnové spamové kampaně šířily podle statistik společnosti Eset především hrozby Win32/TrojanDownloader.Tiny.NKK resp. Win32/Injector.BSCO, kampaň z poloviny května šířila hrozbu, popsanou v laboratořích Eset jako Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.

Jediná vlna spamu stačila této hrozbě, která cílila primárně na Česko, aby se v měsíčním přehledu dostala na čtvrté místo nejrozšířenějších hrozeb v České republice.

Nejfrekventovanější květnovou hrozbou byl v Česku trojský kůň HTML/Fraud, který zobrazuje uživateli napadeného počítače výzvu k účasti v průzkumu s cílem získat jeho osobní údaje a odeslat je na ovládající server.

Na druhou příčku českého žebříčku v květnu klesl trojský kůň VBS/CoinMiner, jehož účelem je zapojit napadený počítač do sítě, která se podílí na těžbě virtuální měny Bitcoin.

Jde o rodinu skriptů ve Visual Basic, které se šíří buď stahováním z webových stránek, nebo v emailech. Má za úkol stahovat a updatovat výkonné programy pro těžbu bitcoinů a stahovat pro ně konfigurace a připravovat prostředí pro jejich fungování.

Globálně nejrozšířenější hrozbou byl dlouhodobě červ Win32/Bundpil. Ten je přitom pro Česko zcela irelevantní. V květnu však tuto hrozbu na první příčce žebříčku po více než roce vystřídala šifrovaná hrozba JS/Kryptik.I, která byla v květnu dokonce třetí nejfrekventovanější hrozbou.

Hrozby v České republice podle statistik Threat Sense společnosti Eset (květen 2014)
Hrozby v České republice podle statistik Threat Sense společnosti Eset (květen 2014)

Zdroj: Eset software

Hrozby ve světě podle statistik Threat Sense společnosti Eset (květen 2014)

Hrozby ve světě podle statistik Threat Sense společnosti Eset (květen 2014)

Zdroj: Eset software
Úvodní foto: © fotogestoeber - Fotolia.com

Komentáře