eD system se zotavuje z bezprecedentního útoku, provoz obnoví až po víkendu

Distributor oznámil, že spouštění systémů po nedávném kybernetickém útoku potrvá až do pondělí 15. 6. Zároveň ujistil partnery, že nepřišel o data ani nebyla ohrožena bezpečnost jeho zákazníků.

eD system se zotavuje z bezprecedentního útoku, provoz obnoví až po víkenduDistributor eD system zveřejnil nové vyjádření ke kybernetickému útoku, jenž v noci na 10. 6. paralyzoval jeho weby a informační systémy. Likvidace následků a obnovení systémů podle společnosti potrvá několik dní a provoz bude plně obnoven až 15. 6. ráno.

Díky dobře nastaveným bezpečnostním protokolům a dostupnosti záloh jsme nepřišli o důležitá data ani nebyla ohrožena bezpečnost našich partnerů,“ uvádí eD system na svých stránkách s tím, že samotný útok byl odražen, ale došlo k ochromení infrastruktury.  

Napadení bylo podle distributora velmi sofistikované a zatím nelze s jistotou určit, zda bylo cílené konkrétně na něj. Dodejme, že podle dřívějšího vyjádření společnosti byl útok proveden přes systémy externího dodavatele hardwaru a softwaru.

Vedení útoku přes třetí stranu přesně naplňuje definici napadení dodavatelských řetězců, před kterými dlouhodobě varují experti na kybernetickou bezpečnost, a jakkoliv se nejedná o nový fenomén, lokální případ takového rozsahu je bezprecedentní.

Podstatou těchto útoků je napadení silně chráněného cíle přes hůře zabezpečené třetí strany, s nimiž je daný cíl v pravidelném kontaktu, případně necílené, oportunistické napadení ekosystémů vzájemně propojených subjektů. 

Zdroj: ChannelWorld

Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře