eD system: Elektronika na českém trhu může krátkodobě zdražit kvůli výpadku v Číně

Omezené zásobování obchodů spotřební elektronikou z Číny podle distributora na český trh teprve dolehne. Kvůli výpadku dodávek by mohlo vybrané zboží zdražit až o nižší desítky procent.

eD system: Elektronika na českém trhu může krátkodobě zdražit kvůli výpadku v ČíněSpolečnost eD system upozorňuje, že průběžné dodávání spotřební elektroniky na evropský, a tedy i na český trh z Číny v posledních týdnech kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru výrazně zpomaluje.

Většina českých prodejců spoléhá na své skladové zásoby, ze kterých je zatím stále schopná čerpat. Obchody by ale podle eD systemu měly počítat s několikatýdenním obdobím, kdy se výpadky dodávek projeví naplno.

V optimistickém scénáři odhadujeme, že omezený dovoz z Číny bude český trh s elektronikou výrazněji ovlivňovat zhruba dva až tři týdny. V nejhorším případě se ale může jednat i jeden či dva měsíce,“ uvádí Jan Novák, ředitel nákupu společnosti eD system.

Možná dojde ke zdražení

Distributor uvádí, že některé čínské továrny začaly během minulého týdne svou činnost obnovovat, plné obnovení původního provozu lze však očekávat až během následujících týdnů. Dalších několik týdnů navíc potrvá, než se produkty dostanou přímo k prodejcům.

Poptávka ze strany koncových zákazníků pravděpodobně nebude příliš klesat. Může se proto stát i to, že nejžádanější zboží bude během této doby zdražovat o nižší desítky procent,“ nastiňuje možný budoucí vývoj Novák.

Naše vlastní skladové zásoby jsou v tuto chvíli dostatečné,“ dodává. „U našich smluvních partnerů, tedy prodejců, kterým zboží dodáváme, s největší pravděpodobností dokážeme výpadek zahraničních dodávek pokrýt.“

Rekordní pokles aktivity čínských továren

S odkazem na čínský statistický úřad eD systém informuje, že v únoru kvůli epidemii koronaviru rekordně klesla výrobní aktivita tamních továren. Index nákupních manažerů (PMI) se minulý měsíc propadl na 35,7 bodů, což je meziměsíčně o 14,3 bodu méně.

Koncem února dosahovala výkonnost čínské ekonomiky podle společnosti Bloomberg jen 50 %. Představitelé Číny již místní továrny vyzvali k rychlému obnovení činnosti.

Zdroj: eD system
Úvodní foto: © bodnarphoto - Fotolia.com

Komentáře