eD system Czech oznámil strategické partnerství s Agora DMT

Strategická spolupráce broadline distributora eD system Czech a specializovaného distributora Agora DMT se má týkat zejména oblasti mobilních technologií.

eD system Czech oznámil strategické partnerství s Agora DMTOznámená „strategická spolupráce“ společností eD system Czech a Agora DMT se vztahuje na oblasti mobilních a komunikačních technologií. Především má jít o mobilní telefony a tablety.

Ačkoliv zatím společnosti oficiálně neupřesnily, co vše spolupráce zahrnuje, lze z náznaků ve zprávě odhadovat, že si do určité míry vzájemně zpřístupní svá portfolia a budou je subdistribučně nabízet svým obchodním partnerům.

eD system v oznámení uvádí, že obě společnosti si od klíčové spolupráce slibují „zajištění ideálního rozšíření a doplnění nabízeného sortimentu a služeb pro své obchodní partnery.“

Jeden z největších českých IT distributorů chce tímto krokem pokračovat ve své dlouhodobé vizi posilování pozice v růstových segmentech. Těmi mobilní technologie, zejména smartphony, rozhodně jsou.

Vstup na nové trhy a ekonomické posílení

Spojení úsilí našich firem vytváří pro eD system ideální příležitost vstoupit na trh, kde jsme dosud nepůsobili a aktivně se podílet na jeho partnerském rozvoji,“ uvedl ke strategickému oznámení Thierry Bitout, ředitel eD system Czech.

Z mobilních zařízení eD system Czech přidal do portfolia značky koncem loňského roku Xiaomi, Doogee a letos únoru Hannspree. Thierry Bitout v rozhovoru pro ChannelWorld v červnu uvedl, že se společnost bude chtít zaměřit hlavně na připojená zařízení.

Předseda představenstva společnosti Agora DMT Josef Javora v oznámení jako důvod kooperace uvádí jednak sbližování obou segmentů a jednak lepší ekonomické výsledky.

Vývoj trhu v posledních letech jasně směřuje k propojení telekomunikací a IT. Od tohoto strategického partnerství proto očekáváme ekonomické posílení i zlepšení konkurenceschopnosti. Zároveň předpokládáme nové možnosti rozvoje obchodu díky novým oblastem sortimentu a služeb, které nám toto partnerství přinese,“ uvádí v oznámení Josef Javora.

Nabídka zboží přes eD system by i přes sníženou marži měla logicky vést k vyššímu obratu obou hráčů.

Spekulace: Příprava na akvizici?

Na lokálním trhu je podobné oznámení strategické spolupráce mezi dvěma distributory ojedinělým jevem. Přeprodeje zboží mezi distributory jsou obecně běžnou, ale ne zcela formální praxí. Společnosti si tím doplňují do sortimentu zboží, na které nemají uzavřen kontrakt, nebo není v daný okamžik skladem.

Pokud však oznámení skutečně znamená oficiální propojení obou portfolií, může být předstupněm dalšího kroku. Obě firmy si na tom mohou otestovat, zda zafunguje synergický efekt a rozšíření portfolia a přístup k novým resellerům přinese zvýšení prodeje.

V tom případě by eD system Czech a Agora DMT mohly zvažovat akvizici nebo fúzi. O tom, že je český trh předistribuovaný, se mluví již dlouho. Nenašel se však zatím kupec, který by si takovou investici finančně obhájil a mohl si ji dovolit.

Zdroj: eD system Czech, ChannelWorld
Úvodní foto: eD system Czech, Agora DMT

Komentáře