E-commerce Holding zřejmě majetkově vstoupí do CZC.cz

Skupina e-shopů E-commerce Holding patřící Rockaway se podle informací deníku E15 chystá výrazně investovat do společnosti CZC.cz.

E-commerce Holding zřejmě majetkově vstoupí do CZC.czE-commerce Holding, který spadá pod investiční skupinu Rockaway Jakuba Havrlanta, má podle informací deníku E15 zájem o CZC.cz.

Do Rockaway, které vlastní uskupení šestnácti e-shopů zaměřených napříč různými segmenty (sport, móda, dětské zboží, potraviny…), v loňském roce majetkově vstoupili miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Skupina investorů, jejichž e-shopy obsluhují na tři miliony zákazníků, se netajila tím, že chce dále expandovat. CZC.cz, který se v posledních letech snažil agresivním růstem přilákat možné investory a z pohledu produktové segmentace dává pro E-commerce Holding smysl, může být logickým cílem.

Ani jedna ze společností akvizici nepotvrdily. CZC.cz však přiznává, že o něj několik investičních skupin projevilo zájem a Rockaway obecně uvádí, že do konce roku chystá uzavření několika akvizic.

V poslední době se na nás obrátilo několik investičních skupin a s některými z nich nyní dále jednáme,“ sdělil E15 PR specialista CZC.cz Martin Rippl.

Investice 100 milionů nebo milarda?

E15 cituje Petra Kříže, ředitele pro fúze a akvizice z EY, který uvádí, že se částka investice může pohybovat kolem 100 milionů korun.

Jenže e-commerce je natolik specifická obchodní oblast s výrazným potenciálem růstu, že v ní standardní metody ocenění počítající s EBITDA  mohou selhávat. Určit perpetuitu, respektive tempo růstu peněžních toků na vysoce konkurenčním trhu se zahraničím tlakem je trochu věštění z koule.

Za rok 2014 dosáhly tržby CZC.cz výše 2,4 miliardy korun. V posledních letech se jednomu z největších českých e-tailů daří růst o 30-40 % ročně. Jen za první pololetí loňského roku jeho tržby rostly o polovinu a za celý rok pak odhadem e-tail rostl o více než 40 %.

Silný růst podporovaný marketingovými výdaji se však logicky podepisuje na nízkém zisku.V posledních letech se CZC.cz drželo na "černé nule" (EBITDA 1 milion v roce 2012 a 3 miliony v roce 2013).

Při marži v jednotkách procent se i za loňský rok bude zisk odhadem ChannelWorldu pohybovat v řádech milionů v lepším případě nízkých desítek milionů korun.

CZC.cz má navíc ze své povahy velké skladové zásoby a desítky milionů korun na účtech.

Motejlek.com zprávu E15 na svém Facebookovém profilu komentoval s tím, že hodnota investice se pohybuje kolem jedné miliardy korun.

Facebook - Motejlek.com

Pravda bude spíše někde mezi, což lze vytušit z konsolidace trhu probíhající v posledních letech. V roce 2012 získal nového vlastníka Mall.cz, do něhož Naspers nasypal odhadem přes 5 miliard korun.

Před dvěma lety pak koupila T.S.Bohemia ostravský Alfa Computer.Podle neoficiálních informací ChannelWorldu měli vlastníci Alfy dostat 30 až 60 milionů korun, kdy polovina měla být vyplacena v závislosti na úspěšném dokončení akvizice.

Z rozdílné výše částek obou transakcí vyplývá kromě kapitálové síly investora ještě jedna věc. Investor, který má z e-tailem velké rozvojové plány, chápe nutnost poskytnout dostatečné prostředky pro další rozmach. Tím se rozumí částky vyšší než desítky milionů korun.

Na českém trhu má CZC.cz téměř 70 poboček, z nichž většinu tvoří franšízanti – tzv. partnerské prodejny.

Zdroj: E15, Motejlek.com, ChannelWorld
Úvodní foto: E-commerce Holding, CZC.cz

Komentáře