DRAMeXchange: Nedostatek SSD úložišť přetrvává, ceny pokračují v růstu

Nabídka SSD úložišť zůstává omezena vlivem přechodu výrobců na modernější technologie. Dodávky se v prvním kvartálu 2017 snížily až o 8 % ve srovnání s koncem roku 2016 a ceny vyrostly až o 16 %. V důsledku toho se letos zřejmě nedočkáme růstu kapacit SSD úložišť v noteboocích.

DRAMeXchange: Nedostatek SSD úložišť přetrvává, ceny pokračují v růstuAnalytici ze společnosti DRAMeXchange varují před pokračujícím nedostatkem NAND pamětí, který vede k výraznému nárůstu cen SSD úložišť. Současné ceny jsou až o 16 % vyšší než v předchozím kvartálu a situace se nemá zlepšit minimálně do konce prvního pololetí.

Ceny SSD využívající technologii MLC (dva bity v jedné buňce) podle DRAMeXchange vyrostly o 12 % až 16 % ve srovnání s posledním kvartálem roku 2016, ceny úložišť s technologií TLC (tři bity v jedné buňce) se zvedly o 10 % až 16 %.

Na trh se má v současném kvartálu dostat o 7 % až 8 % méně jednotek SSD úložišť než v předchozím čtvrtletí. Celá situace je především důsledkem přechodu výrobců na technologii 3D NAND, která vrství paměťové buňky do trojrozměrné struktury.

Rozmach notebooků s 512GB SSD? Až příští rok

Tento přechod s sebou nevyhnutelně přináší dočasné omezení výrobní kapacity a tím pádem i nižší přísun hotových úložišť na trh. Výrobci PC na to pochopitelně musejí zareagovat – a zvolený způsob zřejmě nepotěší koncové uživatele.

Nepravděpodobnější reakcí výrobců totiž bude nasazování SSD s nižší kapacitou, nejčastěji 128 a 256 GB, a to až do konce letošního roku. Nástup cenově dostupných notebooků vybavený 512GB nebo snad dokonce 1024GB SSD se tak odkládá.

Současná situace je však podle DRAMeXchange dočasným klopýtnutím a po rozběhnutí výroby by se měla situace stabilizovat. Analytici stále předpokládají, že by se podíl notebooků vybavených SSD letos mohl přiblížit k 50 % a že technologie 3D pamětí směřuje k dominantními podílu .

Pokud jde o rozhraní, DRAMeXchange očekává pokračující nárůst podílů SSD připojovaných k základní desce prostřednictvím PCIe, které nabízí výrazně vyšší propustnost než konvenční rozhraní SATA. Podíl SSD s PCIe by měl v letošním roce překonat 25% hranici.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře