DRAM ještě nekončí, JEDEC zahájil vývoj standardů pro novou generaci DDR5

Tradiční DRAM se dočká další generace navzdory rostoucí konkurenci v podobě nových typů pamětí. Specifikace pro generaci DDR5 počítají s dvojnásobným výkonem a hustotou oproti současné generaci DDR4.

DRAM ještě nekončí, JEDEC zahájil vývoj standardů pro novou generaci DDR5Mezinárodní organizace JEDEC, která tvoří normy a standardy pro výpočetní paměti, oznámila zahájení procesu vývoje specifikací pro novou generaci DRAM pamětí s označením DDR5.

Proces by měl být dokončen v roce 2018 a následně bude zahájena výroba pamětí, které nahradí současné modely typu DDR4 v počítačích a serverech. DDR5 má oproti předchozí generaci přinést dvojnásobný výkon, dvojnásobnou hustotu a vyšší úspornost.

Někteří analytici předpovídali, že další generace DRAM už světlo světa nespatří. Design PC a serverů se však v posledních letech příliš nezměnil a poptávka po DRAM na trhu zřejmě jen tak nezmizí.

To však neznamená, že DRAM nemá konkurenci. Velkým hráčem v oblasti pamětí se chce stát Intel se svou architekturou Optane. Hlavní výhodou tohoto typu paměti je, že v sobě udrží data i v případě vypnutí zařízení, což volatilní DRAM nedokáže.

Dalšími rivaly DRAM jsou paměti typu HBM2 a GDDR5X, které se (zatím) používají ve výkonných grafických procesorech. Na trhu jsou dostupné i 3D paměti HMC, které pouívá například Intel ve svých superprocesorech Xeon Phi.

JEDEC současně oznámilo zahájení vývoje specifikací pro nový typ hybridní paměti s názvem NVDIMM-P. Její hlavní vlastností má být kombinace nevolatilního flashe a volatilního DRAM do jednoho DIMM slotu, čímž cílí především na databázové aplikace.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © carroteater - Fotolia.com

Komentáře