Dne 30. 9. představí Microsoft novou verzi Windows

Společnost rozeslala pozvánky na akci, kde sdělí, co „čeká Windows a podnikovou sféru“.

Dne 30. 9. představí Microsoft novou verzi WindowsMicrosoft potvrdil rozesláním pozvánek již dříve uniklé datum 30. 9., kdy na tiskové konferenci v San Franciscu s největší pravděpodobností představí příští edici operačního systému Windows.

Ačkoliv pro ni společnost používá názvu Treshold, v IT komunitě již zlidověl název Windows 9, který pravděpodobně potvrdil neopatrný příspěvek čínské pobočky.

Ať se ale budou jmenovat jakkoliv, nové Windows, u kterých se očekává uvedení v prvním pololetí 2015, mají přinést upravené menu Start (bližší jeho podobě ve verzi Windows 7), menší důraz na nepříliš populární dotykové rozhraní Modern (dříve Metro) uvedené s Windows 8 a naopak možnost spuštění jeho aplikací v klasické pracovní ploše.

Pro podniky a možná zdarma

Zmínka v pozvánce, která zve hosty, aby si přišli poslechnout, co čeká „Windows a podnikovou sféru“ dává vzniknout spekulacím, že nová verze bude cílit právě na firemní zákazníky, kteří nebyli nadšeni „rozdvojenou osobností“ Windows 8, tedy jejich dvěma módy.

To by mohlo znamenat uvedení nových vlastností systému a zároveň jeho uzpůsobení pro tradiční používání prostřednictvím klávesnice a myši.

Není pravděpodobné, že Microsoft na akci v poslední den září prozradí ceny nebo datum uvedení, přinejmenším tomu tak nebylo při podobných uvedeních v minulosti. Mohlo by však dojít k potvrzení spekulací o přechodu k modelu bezplatných aktualizací (na stránkách ChannelWorldu o nich částečně pojednává tento komentář Gregga Keizera).

Americký ComputerWorld vypočítal, že pokud by byly „devítky“ zdarma, mohly by jen do konce roku 2015 dosáhnout 18% podílu v rámci všech zařízení používajících Windows.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře